Kryształowe Pióra 2024: najlepiej ocenione prace dziennikarskie

We wtorek 11 czerwca 2024 odbyło się uroczyste rozstrzygniecie 18. edycji ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra. Podczas gali ogłoszono autorów-zwycięzców, którzy swoją pracą przyczynili się do budowania społecznej świadomości na temat zagrożeń związanych z coraz częstszymi chorobami dotykającymi Polaków – chodzi o choroby układu krążenia, depresję, nowotwory oraz cukrzycę. Tym samym poznaliśmy nazwiska twórców najlepszych prac dziennikarskich związanych z obszarami kardiologicznymi i diabetologicznymi.

W tym roku kategorie „Choroby serca – rosnące zagrożenie” oraz „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” zgromadziły łącznie ponad 100 prac (organizatorzy otrzymali 60 zgłoszeń dla chorób serca oraz 44 dla kategorii cukrzyca).

„(…) W tegorocznej edycji mieliśmy okazję ocenić wiele doskonałych prac, cechujących się nie tylko wysoką wartością merytoryczną, ale także innowacyjnością i skutecznym przekazem. Konkurs przyciąga zarówno doświadczonych profesjonalistów, jak i młode talenty, które z determinacją starają się ukazać prawdę dziennikarską i zwiększać świadomość na temat chorób cywilizacyjnych. Zwycięskie prace promują wiedzę zdrowotną i inspirują do aktywności, stanowiąc nieoceniony wkład w naszą wspólną walkę z chorobami cywilizacyjnymi.” – podkreślił prof. Tomasz Grodzicki, Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, długoletni juror konkursu Kryształowe Pióra.

 

Najwyższe uznanie jury oraz I miejsce w kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” zdobyły Katarzyna Pinkosz z redakcji wprost.pl za materiał pt. „To nie tylko problem czerwonej chemii”. Kardioonkolog: Można leczyć raka, chroniąc serce” oraz Aleksandra Zalewska-Stankiewicz z redakcji portalu HelloZdrowie.pl za materiał pt. Igor Jarzemski przeszedł zawał mięśnia sercowego: To był nagły, gwałtowny, incydent. Potrzebna była kilkukrotna reanimacja. O tym, na czym polega rehabilitacja kardiologiczna, opowiada dr Natasza Krauze”.

Wyróżnienie otrzymało 6 dziennikarek:

 

W skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. n. med. Tomasz Grodzicki, redaktorki: Anna Wilczyńska-Ciupa z TVN24 oraz Natalia Miller z redakcji Plus Minus Rzeczpospolita – laureatki ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

Zarówno choroby serca, jak i cukrzyca to zaburzenia bardzo poważne, a także niebezpieczne z uwagi na fakt, że rozwijają się długo w ukryciu. Na podstawie dynamiki wzrostu zachorowań na cukrzycę w Polsce ocenia się, że w 2030 roku będziemy mieli 4,2 mln chorych. To oznacza, że co 10 Polak będzie zmagał się z tą chorobą! Punktem wyjścia do dobrego życia z cukrzycą jest wczesna diagnoza. Im dłużej dana osoba żyje z niezdiagnozowaną i nieleczoną cukrzycą, tym prawdopodobnie gorsze będą jej wyniki zdrowotne. Oczywiście, najlepiej jest jednak zapobiegać niż leczyć. W przypadku cukrzycy typu drugiego najlepszą profilaktyką jest trzymanie właściwej masy ciała i aktywność fizyczna. Ważna jest oczywiście myśl edukacyjna, którą bardzo umiejętnie przekazali w swoich pracach laureaci konkursu Kryształowe Pióra.

W kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” I nagrodę otrzymała Ewa Kurzyńska z kanału telewizyjnego News24 za pracę pt. „Mednews24: Nigdy nie jest za późno na zmiany. Wywiad z muzykiem, Zbigniewem Hołdysem, który choruje na cukrzycę”.

Wyróżnienie otrzymało także 6 osób:

W skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak – Kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych w Warszawie, redaktora Dominika Stanisławska z Poradnika Zdrowie – laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

Konkurs Kryształowe Pióra ma na celu nagrodzenie materiałów, które uruchamiają wyobraźnię czytelnika i podnoszą poziom jego wiedzy.

Dotychczas przyznaliśmy łącznie już 125 statuetek Kryształowych Piór. Każda z nich oznacza, że autor pracy to nie tylko proaktywny edukator w danej dziedzinie, ale także osoba, która potrafi przekazać informacje w sposób przystępny i zrozumiały dla szerokiego grona odbiorców. Dzięki takiej mieszance kompetencji możemy skutecznie zachęcać do walki z chorobami dotykającymi miliony Polaków i przyczyniać się do poprawy jakości życia chorych.” – mówi Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

Serdecznie gratulujemy laureatom i wyróżnionym w 2024 roku!  Szczegóły nt. konkursu znaleźć można na: krysztalowepiora.pl.

0 replies on “Kryształowe Pióra 2024: najlepiej ocenione prace dziennikarskie”