Poznaj dławicę!

Obejrzyj film „Sercowa tajemnica” i poznaj sercowe perypetie naszych bohaterów…

Fakty o dławicy piersiowej

Choroba niedokrwienna serca to jedno z największych zagrożeń zdrowotnych Polaków, rozpoznanych u 2 milionów osób w Polsce i ok. 100 mln na całym świecie. Może ona występować pod dwiema głównymi postaciami: zawału serca i dławicy piersiowej.

Dławica pojawia się, gdy zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen przekracza ilość, jaką mięsień sercowy otrzymuje. Choroba ta stanowi sygnał o poważnym zagrożeniu zdrowia i życia, a jednocześnie dolegliwości dławicowe istotnie obniżają komfort życia.

Objawy dławicy

Objawami dławicy piersiowej mogą być bóle w klatce piersiowej (o charakterze ucisku, pieczenia, ściskania), szczególnie występujące w czasie wysiłku fizycznego, a także uczucie ciężaru lub ciasnoty w klatce piersiowej. Dolegliwości mogą też przybrać formę duszności. Nierzadko powodowane są zdenerwowaniem. Częściej występują w okresach wzmożonego napięcia, spowodowanego np. sytuacją rodzinną lub zawodową.

W przypadku pojawienia się dolegliwości, które mogą być objawem choroby niedokrwiennej serca zawsze należy pilnie skonsultować się z lekarzem. Właściwe postępowanie, w tym diagnostyka i leczenie zabiegowe, odpowiednie leczenie farmakologiczne oraz intensywna zmiana stylu życia pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca i zazwyczaj powodują ustąpienie dolegliwości.

Kampania świadomościowa

Celem prowadzonej przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne kampanii „Poznaj swoją dławicę” (ang. „Angina Awareness Initiative”) jest rozpowszechnienie informacji na temat objawów oraz sposobów leczenia pacjentów z chorobą niedokrwienną serca.

– Nie mam wątpliwości: wiedza jest kluczem do sprawnej diagnostyki i skutecznego leczenia choroby. Zachęcam wszystkich do włączenia się w promocję dobrze udokumentowanych informacji o spowodowanych przez chorobę niedokrwienną serca zagrożeniach zdrowotnych i sposobach im przeciwdziałania – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski koordynator ogólnoświatowej kampanii „Poznaj swoją dławicę” w Polsce, która ma na celu poprawę świadomości na temat choroby, szybsze wykrywanie dławicy piersiowej u pacjentów oraz wdrożenie optymalnego leczenia.

Jeśli nie zmienimy stylu życia czeka nas epidemia dławicy piersiowej – wywiad z prof. dr hab. n. med. Piotrem Jankowskim

Rozmawiamy z Prof. dr hab. Piotr Jankowskim, koordynatorem ogólnoświatowej kampanii w Polsce „Poznaj swoją dławicę”, która ma na celu poprawę świadomości na temat choroby, szybsze wykrywanie dławicy piersiowej u pacjentów oraz wdrożenie optymalnego leczenia.

– Panie profesorze, już po raz trzeci we wrześniu rusza kampania pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, której celem jest zwiększenie świadomości Polaków w zakresie rozpoznawania objawów i metod leczenia dławicy piersiowej. Dlaczego to tak ważny problem społeczny?

– Prof. dr hab. Piotr Jankowski: Obecnie w Polsce cierpi na tę chorobę około dwóch milionów osób (na świecie ok. 100 mln.), a zakłada się, że ta liczba będzie rosła. Przede wszystkim z powodu starzenia się populacji, epidemii otyłości i paradoksalnie, coraz lepszego leczenia ostrych zespołów wieńcowych, dzięki któremu wydłuża się życie pacjentów z chorobą wieńcową.

CZYTAJ WIĘCEJ

Obejrzyj filmik:

Moje życie z dławicą piersiową

Obejrzyj filmik:

Leczenie dławicy: 3 porady

POBIERZ NASZE PORADNIKI

Nie pozwól, by dławica Cię ograniczała!

Moje życie z dławicą

Moje życie po PCI

Celem 3. edycji Tygodnia Świadomości Dławicy będzie poprawa rozpoznawalności i leczenia dławicy oraz udoskonalenie opieki nad pacjentami z dławicą na całym świecie. Pragniemy zachęcić jak najwięcej osób do tego, by nauczyły się języka swojego serca i potrafiły rozpoznać objawy dławicy, która może ujawniać się na wiele sposobów.

Dławica występuje bardzo często, ale przez ostatnie dekady zmieniła swoje oblicze. Obecnie większość pacjentów doświadcza atypowej postaci dławicy piersiowej, która trudniej wykryć, wiec często pozostaje niezdiagnozowana przez lekarzy i błędnie interpretowana przez pacjentów.

Z punktu widzenia ekonomii w ochronie zdrowia dławica piersiowa stanowi poważne obciążenie dla społeczeństwa i ma negatywny wpływ na jakość życia. To sprawia, ze konieczne jest podejmowanie ciągłych wysiłków, aby poprawić diagnostykę i leczenie dławicy.

Dzięki inicjatywie poświęconej podnoszeniu świadomości na temat dławicy pragniemy poszerzyć wiedzę o objawach choroby i jej czynnikach ryzyka – zarówno wśród pacjentów, jak i pracowników ochrony zdrowia.

Inicjatywa ta jest wspierana przez Servier w formie grantu edukacyjnego.

PARTNERZY AKCJI POZNAJ DŁAWICĘ!