Obejrzyj film i dowiedz się więcej o dławicy piersiowej
Fakty o dławicy piersiowej
Choroba niedokrwienna serca to jedna z chorób stanowiących największe zagrożenie zdrowotne Polaków. Obecna jest u ponad 2. milionów osób w Polsce i ok. 100 mln na całym świecie. Może występować pod dwiema głównymi postaciami: zawału serca i dławicy piersiowej.
Dławica pojawia się, gdy zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen przekracza ilość, jaką mięsień sercowy otrzymuje. Objawy te stanowią sygnał o poważnym zagrożeniu zdrowia i życia, a jednocześnie dolegliwości dławicowe istotnie obniżają komfort życia.
Objawy dławicy
Objawami dławicy piersiowej mogą być bóle w klatce piersiowej (najczęściej o charakterze ucisku, pieczenia, ściskania, rozpierania), szczególnie występujące w czasie wysiłku fizycznego lub zdenerwowania, a także uczucie ciężaru lub ciasnoty w klatce piersiowej. Częściej występują w okresach wzmożonego napięcia, spowodowanego np. sytuacją rodzinną lub zawodową.
Wielu pacjentów z dławicą piersiową cierpi na nietypową dusznicę bolesną. Pacjenci ci nie odczuwają typowego bólu w klatce piersiowej i mogą skarżyć się na: duszność, nadmierną potliwość, skrajne zmęczenie, uczucie niestrawności lub dyskomfort w górnej części brzucha. To często przyczynia się do błędnej interpretacji objawów oraz komplikuje i opóźnia postawienie właściwej diagnozy.
W przypadku pojawienia się dolegliwości, które mogą być objawem choroby niedokrwiennej serca zawsze należy pilnie skonsultować się z lekarzem. Właściwe postępowanie, w tym diagnostyka i właściwe leczenie farmakologiczne oraz intensywna zmiana stylu życia, a w niektórych przypadkach także leczenie zabiegowe, pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca i zazwyczaj powodują ustąpienie dolegliwości oraz poprawiają komfort życia.
Kampania świadomościowa
Celem prowadzonej przez Światową Federację Serca (World Heart Federation), we współpracy z Firmą Servier oraz Global Heart Hub – głównego stowarzyszenia pacjentów z chorobami układu krążenia, kampanii „Poznaj swoją dławicę” (ang. „Angina Awareness Initiative”) jest rozpowszechnienie informacji na temat objawów oraz sposobów leczenia pacjentów z chorobą niedokrwienną serca.
– Nie mam wątpliwości: wiedza jest kluczem do sprawnej diagnostyki i skutecznego leczenia choroby. Zachęcam wszystkich do włączenia się w promocję informacji o dobrze udokumentowanych zagrożeniach zdrowotnych spowodowanych przez chorobę niedokrwienną serca i sposobach im przeciwdziałania – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski koordynator ogólnoświatowej kampanii „Poznaj swoją dławicę” w Polsce, która ma na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat choroby, sposobów szybkiego wykrywania dławicy piersiowej oraz sprawnego wdrażania optymalnego leczenia.
Wywiad z prof. Piotrem Jankowskim z Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii w Warszawie
U pacjenta z dławicą piersiową kilkukrotnie zwiększa się ryzyko wystąpienia zawału serca i depresji. Objawy tak bardzo upośledzają normalne funkcjonowanie, że wpływają na jakość życia, na relacje w związku, na aktywność zawodową. Jednak poprzez skuteczne leczenie choroby wieńcowej oraz chorób, które prowadzą do rozwoju dławicy możemy to ryzyko znacząco zmniejszyć – mówi prof. Piotr Jankowski z Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii w Warszawie.
Właśnie trwa 4 edycja międzynarodowej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Poznaj swoją dławicę”, której jest Pan koordynatorem merytorycznym w Polsce. Proszę opowiedzieć co to za choroba?
CZYTAJ WIĘCEJPOBIERZ NASZE PORADNIKI
Celem 3. edycji Tygodnia Świadomości Dławicy będzie poprawa rozpoznawalności i leczenia dławicy oraz udoskonalenie opieki nad pacjentami z dławicą na całym świecie. Pragniemy zachęcić jak najwięcej osób do tego, by nauczyły się języka swojego serca i potrafiły rozpoznać objawy dławicy, która może ujawniać się na wiele sposobów.
Dławica występuje bardzo często, ale przez ostatnie dekady zmieniła swoje oblicze. Obecnie większość pacjentów doświadcza atypowej postaci dławicy piersiowej, która trudniej wykryć, wiec często pozostaje niezdiagnozowana przez lekarzy i błędnie interpretowana przez pacjentów.
Z punktu widzenia ekonomii w ochronie zdrowia dławica piersiowa stanowi poważne obciążenie dla społeczeństwa i ma negatywny wpływ na jakość życia. To sprawia, ze konieczne jest podejmowanie ciągłych wysiłków, aby poprawić diagnostykę i leczenie dławicy.
Dzięki inicjatywie poświęconej podnoszeniu świadomości na temat dławicy pragniemy poszerzyć wiedzę o objawach choroby i jej czynnikach ryzyka – zarówno wśród pacjentów, jak i pracowników ochrony zdrowia.
Inicjatywa ta jest wspierana przez Servier w formie grantu edukacyjnego.
PARTNERZY AKCJI POZNAJ DŁAWICĘ!