Aktywność ruchowa a zdrowie – korzyści płynące z wysiłku fizycznego

To, że aktywny tryb życia jest pożądany i ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne słyszał już chyba każdy. Niezliczone badania dawały jednoznaczne potwierdzenia tych słów – sport to zdrowie. Badania te w głównej mierze skupiały się jednak na aktywnościach w czasie wolnym, a co z pozostałą resztą dnia ? Co z aktywnością w pracy, zajęciach domowych czy podczas podróży ?

Wykonano analizę 174 badań w których łącznie uczestniczyło 149 184 285 pacjentów. Badania dotyczyły związku pomiędzy całościową aktywnością fizyczną a chorobowością z powodu: choroby niedokrwiennej serca, udaru niedokrwiennego, raka piersi i jelita grubego.  Aktywność wyrażono w ekwiwalentach metabolicznych (MET).  1 MET odpowiada zużyciu tlenu w spoczynku, co pozwala uwzględnić częstość wysiłku, jego długość i intensywność.

Wykazano znaczącą redukcję częstości wspomnianych chorób przy całkowitym wysiłku rzędu 3000-4000 MET na tydzień co jest wartością znacznie wyższą od tej którą rekomenduje WHO czyli 600 MET na tydzień.

Obrazując powyższe dane – aktywność rzędu 600 MET w porównaniu z brakiem aktywności powoduje zmniejszenie ryzyka cukrzycy o 2%, a wzrost aktywności do 3600 MET zmniejszy to ryzyko o 19%. Wspomniane wcześniej 3000 MET tygodniowo to codzienne wchodzenie po schodach przez 10 minut, odkurzanie przez 15 min, praca w ogrodzie przez 20min, bieganiem przez 20 minut i transport pieszy lub rowerowy przez 25 min.

Taka ilość wysiłku może wydawać się dość duża, ale nie zapominajmy, że chodzi o wysiłek całkowity we wszystkich domenach życia w ciągu dnia. Osoby nieaktywne powinny włączać aktywność do codziennych zajęć – wybrać schody zamiast windy, dłuższy spacer z psem, wysiąść przystanek wcześniej i pokonać resztę drogi do pracy pieszo czy też zamienić komunikację miejską czy samochód na rower. Te zmiany znacząco wpłyną na wasze zdrowie i życie.

0 replies on “Aktywność ruchowa a zdrowie – korzyści płynące z wysiłku fizycznego”