ZABÓJCZY DUET XVI edycja ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla Serca”

Poznali się zupełnie przypadkiem, lecz szybko stali się nierozłączni. Jemu na jej widok podnosiło się ciśnienie, a jej podobało się, że mówił do niej, że jest nie tylko super, ale nawet hiper… Razem stworzyli zabójczy duet, którego działalność dotyczy 6,5 mln Polaków, a który przez wiele lat działa w ukryciu…

Nadciśnienie tętnicze oraz hipercholesterolemia to dwa schorzenia cywilizacyjne określane mianem ZABÓJCZEGO DUETU, które są najczęściej występującymi i współistniejącymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego: zawału i niewydolności serca, udaru mózgu czy choroby tętnic obwodowych.

Zabójczy duet

W Polsce nadciśnienie tętnicze dotyczy 32 proc. zdrowej dorosłej populacji (ok. 10,5 mln osób), a zaburzenia gospodarki lipidowej − ok. 60 proc. (18 mln). Obu zaburzeń jednocześnie doświadcza 6,5 mln Polaków. Równoczesne występowanie nadciśnienia tętniczego i hipercholesterolemii powoduje, że ryzyko pojawienia się incydentów kardiologicznych (zawał serca, udar mózgu, choroba tętnic obwodowych, niewydolność serca), a także ryzyko śmiertelności znacząco wzrasta. Pacjenci, których dotyczy ten zabójczy duet są obciążeni najwyższym ryzykiem sercowo-naczyniowym – wielokrotnie wyższym niż u osób z prawidłowym ciśnieniem i prawidłowym stężeniem cholesterolu. Jedynie niewielki odsetek osób chorujących na hipercholesterolemię ma świadomość swojej choroby. Wynika to z faktu, że podwyższony poziom cholesterolu na początku nie daje żadnych typowych objawów. Człowiek zaczyna je odczuwać dopiero, gdy nadwyżka cholesterolu doprowadzi do wielu innych ciężkich chorób i dolegliwości, np. choroby wieńcowej, zawału serca, udaru niedokrwiennego mózgu czy niedokrwienia kończyn dolnych, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia.

XVI edycja kampanii „Servier dla serca”

Kampania „Servier dla Serca”, organizowana nieprzerwanie od 2003 roku, od lat wspierana jest przez środowisko medyczne oraz ekspertów z dziedziny kardiologii, którzy co roku włączają się w realizowane w jej ramach działania, dzieląc się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Tegoroczną edycję patronatem merytorycznym objęły: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego oraz Polskie Towarzystwo Lipidologiczne.

„Dostrzegamy ciągle konieczność podniesienia świadomości społecznej na temat czynników ryzyka schorzeń kardiologicznych. Jest to główny cel naszych działań, które podejmujemy w ramach kampanii już od 16 lat” mówi Katarzyna Urbańska, Dyrektor Działu Komunikacji i Spraw Zewnętrznych Servier Polska. Tegoroczna, XVI już edycja kampanii odbywa się pod hasłem „Zabójczy duet”, a jej główny akcent położony został na połączenie nadciśnienia tętniczego i hipercholesterolemii. „Motywem przewodnim akcji jest wątek kryminalny, dlatego będziemy tropić czynniki ryzyka, śledzić postęp tych schorzeń, doszukiwać się niebezpiecznych związków między stylem życia a występowaniem chorób serca, brać pod lupę składniki codziennej diety i inne zasady profilaktyki chorób serca, a dzięki badaniom − trzymać rękę na pulsie”wyjaśnia  Katarzyna Urbańska,  Dyrektor Działu Komunikacji i Spraw Zewnętrznych Servier Polska.

Bezpłatne badania

W ramach kampanii w coroczną podróż po Polsce wyrusza Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier, która oferuje badania i konsultacje lekarskie w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego. Już od września mieszkańcy 11 polskich miast mogą skorzystać z bezpłatnych badań, obejmujących pomiar wskaźnika BMI (masy ciała) oraz ciśnienia tętniczego, a także stężenia glukozy i cholesterolu we krwi (wraz z frakcjami HDL i LDL oraz trójglicerydami). W uzasadnionych przypadkach zapewniona jest również możliwość skorzystania z konsultacji kardiologicznej oraz poszerzonej specjalistycznej diagnostyki (EKG serca). Dodatkowo badaniom towarzyszą działania o charakterze edukacyjnym, mające na celu budowanie świadomości uczestników na temat zagrożeń związanych z chorobami układu sercowo-naczyniowego i ich profilaktyki.

Edukacja przez zabawę

Prowadzone badania wspierają aktywności w Edukacyjnym Namiocie Servier, który jest przestrzenią dedykowaną edukacji zdrowotnej. Wszyscy zainteresowani mogą otrzymać materiały informacyjne dotyczące profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego, prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego i cholesterolu oraz zagrożeń, jakie wynikają
z połączenia tych dwóch najniebezpieczniejszych dla serca schorzeń. W namiocie na pacjentów czeka kiosk multimedialny z interaktywnym filmem „W poszukiwaniu ukrytych czynników ryzyka”. Można wcielić się w rolę bohatera obrazu, a dzięki dokonywaniu przez niego wyborów sprawdzić, jak wygląda jego profil zdrowotny. Poza tym, odwiedzający Poradnię, mogą zagrać w wielkoformatową grę, w której wcielą się w rolę tropicieli czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego oraz sprawdzą swoją wiedzę na temat nadciśnienia tętniczego i hipercholesterolemii. Aktywności prowadzone w Edukacyjnym Namiocie Servier skierowane są do wszystkich chętnych, bez względu na wiek, płeć i dotychczas przebyte choroby. Zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe znajdą wśród zaproponowanych atrakcji coś dla siebie i poszerzą swoją wiedzę na temat chorób serca.

Ambasador akcji

W tym roku funkcję Ambasadora kampanii pełni Marek Włodarczyk, aktor filmowy i teatralny, który − korzystając ze swojego doświadczenia w ściganiu niebezpiecznych przestępców − będzie pomagał wytropić i unieszkodliwić czynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, tym samym promując ideę życia w odpowiedzialności za zdrowie swojego serca.

 

 

 

Film edukacyjny

Specjalnie na XVI edycję kampanii studenci medycyny i autorzy kanału YouTube: „Najprościej Mówiąc” Mikołaj Kolasiński i Marcin Czekała, przygotowali film edukacyjny. Krótki materiał filmowy w prosty sposób przedstawia związek nadciśnienia i cholesterolu z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Kompleksowo omówione kwestie diety i wysiłku fizycznego zwracają uwagę widza na istotę regularnych badań i kontroli lekarskich, jak również zachęcają do podjęcia zmian w swoim życiu. Film edukacyjny będzie można zobaczyć we wszystkich miastach znajdujących się na trasie Kardiologicznej Poradni Servier, a także w serwisie YouTube oraz na stronie kampanii (www.dbajoserce.pl) i jej profilu w mediach społecznościowych (www.facebook.com/dbajoserce).

Kampania w internecie

Organizatorzy kampanii „Servier dla Serca” zapraszają do śledzenia akcji w internecie − na stronie internetowej www.dbajoserce.pl oraz profilu na Facebooku: facebook.com/ dbajoserce. Na stronie można znaleźć materiały edukacyjne dotyczące czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, a także informacje poświęcone konkretnym schorzeniom kardiologicznym, natomiast na facebookowym profilu kampanii na zainteresowanych czekają najnowsze doniesienia z przebiegu akcji, relacja fotograficzna, materiały i artykuły z dziedziny kardiologii oraz liczne konkursy edukacyjne.

 

BIBLIOGRAFIA:

Bandosz P., Cianciara D., Gaciong Z., Gajewska M., Rutkowski M., Stokwiszewski J., Suligowska K., Wojtyniak B., Wyrzykowski B., Zdrojewski T., Niedostateczna wiedza Polaków na temat kryteriów nadciśnienia tętniczego i jego powikłań – wyniki badania NATPOL 2011 [w:] Nadciśnienie Tętnicze, tom 18, nr 1, Via Medica 2014, s. 9-18.

Gorczyca-Michta I., Wożakowska-Kapłon B., Pacjent z nadciśnieniem tętniczym
i hipercholesterolemią – czy możemy być skuteczniejsi w leczeniu? [w:] Folia Cardiologica, tom 12, nr 3, Via Medica 2017, s. 262-270.

Januszewicz A., Prejbisz A., Nadciśnienie tętnicze i zaburzenia lipidowe – jak leczyć skutecznie dwa ważne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego? [w:] Terapia, reprint z nr 10 (357), październik 2017.

Niklas A., Piekarska A.M., Tykarski A., Pacjent z nadciśnieniem tętniczym i dyslipidemią. Znaczenie skojarzonej terapii hipotensyjnej i hipolipemizującej [w:] Nadciśnienie Tętnicze, tom 17, nr 3, Via Medica 2013, s. 245-260.

Szymański F.M., Pacjent z nadciśnieniem tętniczym i dyslipidemią – jak i dlaczego powinien być leczony? [w:] Choroby serca i naczyń, tom 13, nr 4, Via Medica 2016, s. 245-256.

Wróblewska M., Podwyższony poziom cholesterolu nie boli, ale jest groźny, źródło: http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-krwionosny/podwyzszony-poziom-cholester olu-nie-boli-ale-jest-grozny_36922.html [dostęp: 22.08.2018].

Zielewska J., Cholesterol „lubi” młodych, źródło: http://www.medonet.pl/zdrowie/diety,cho lesterol–lubi–mlodych,artykul,1657484.html [dostęp: 22.08.2018].

0 replies on “ZABÓJCZY DUET XVI edycja ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla Serca””