Niedobór snu zwiększa obciążenie mięśnia sercowego i skraca życie

Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że wystarczy tylko jedna noc bez snu, by spowodować nadwyrężenie mięśnia sercowego z powodu jego nadmiernej pracy.

W badaniach uczestniczyło 20 lekarzy radiologów o dobrym stanie zdrowia, w tym 19 mężczyzn i jedna kobieta, których średni wiek wynosił 31 lat. Sprawdzano pracę ich układu sercowo-naczyniowego podczas 24-godzinnego badania, w ciągu którego ograniczono czas snu do około trzech godzin

„Po raz pierwszy udało się udowodnić, że nawet krótkoterminowy niedobór snu zmusza serce do ciężkiej pracy przez kolejną dobę, co może znacznie zwiększyć kurczliwość mięśnia sercowego. Ma to także zły wpływ na ciśnienie tętnicze” – powiedział główny kierownik badania, Daniel Kyotting z Uniwersytetu Bonn w Niemczech. Niedobór snu zwiększył także u uczestników badania poziom hormonów wydzielanych przez organizm podczas stresu, między innymi kortyzolu.

„Dla ludzi zmuszonych do dłuższej pracy i niedosypiających, szczególnie ważna jest świadomość szkodliwych skutków zbyt ciężkiej pracy i niedoboru snu” – dodaje lekarz. Podczas przeprowadzonych w 2010 roku badań przez naukowców z Uniwersytetu w Uorvik okazało się, że u ludzi, którzy śpią co noc mniej niż sześć godzin, prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci, przed osiągnięciem wieku 65 lat, było o 12 procent większe, niż u tych, którzy śpią zalecane sześć-osiem godzin dziennie.

Źródło: https://tylkomedycyna.pl/wiadomosc/niedobor-snu-zwieksza-obciazenie-miesnia-sercowego-i-skraca-zycie

 

0 replies on “Niedobór snu zwiększa obciążenie mięśnia sercowego i skraca życie”