Kryształowe Pióra za najlepsze prace dziennikarskie przyznane!

12. edycja ogólnopolskiego Konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra została rozstrzygnięta. W tym roku pierwszą nagrodę oraz statuetkę Kryształowego Pióra otrzymało 6 dziennikarzy w czterech kategoriach. Jury przyznało także 17 wyróżnień. Uroczystsze ogłoszenie laureatów oraz wręczenie nagród odbyło się 7 czerwca 2018 rokuw warszawskim Hotelu Bristol.

 

 

 

Laureatami I nagrody w kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” została Redaktor Barbara Kozłowska z Polskiego Radia Rzeszów za audycję radiową pt.: Rozważania o sercu oraz Redaktor Wojciech Królikowski z TVP za  materiał pt.: Samotna wyspa.      

  

Wyróżnienie otrzymali:

 • Redaktor Marta Grabiec z portalu WP ABC Zdrowie za artykuł pt.: Laleczka na baterię
 • Redaktor Anna Jarosz z magazynu Zdrowie za artykuły pt.: Nadciśnienie
 • Redaktor Bożena Stasiak z Super Expressu za artykuł pt.: Seks po zawale sercu służy doskonale
 • Redaktor Ewa Podolska z radia TOK FM za audycję radiową pt.: Serce a papierosy
 • Redaktor Margit Kossobudzka z Gazety Wyborczej za artykuł pt.: Serce kobiety boli inaczej.

 

 

 

W kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” w skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki (Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie), laureaci ubiegłorocznej edycji konkursu – Redaktor Joanna Cieśla z Polityki i Redaktor Dorota Romanowska z Newsweeka oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

 

Najwyższe uznanie jury oraz I miejsce w kategorii „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie”  zdobyła Redaktor Ewa Kwaśny z radia RMF FM za materiały pt.: Onkologia – przełamać strach, wygrać życie.

 

Wyróżnienie otrzymali:

 • Redaktor Justyna Wojteczek z Polskiej Agencji Prasowej za artykuł pt.: Jest sposób na wczesne wykrycie raka
 • Redaktor Margit Kossobudzka z Gazety Wyborczej za artykuł pt.: Wymiatacze z warzywniaka
 • Redaktor Anita Karwowska z Gazety Wyborczej za artykuł pt.: Walka z rakiem jak zawody
 • Redaktor Agnieszka Pochrzęst Motyczyńska z Polskiej Agencji Prasowej za artykuł pt.: Lęk odbiera rozum.

 

W kategorii „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie” w gronie jury zasiedli: Prof. dr hab. med. Maciej Krzakowski (konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej i Kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie), laureat ubiegłorocznej wersji konkursu Redaktor Wojciech Moskal z Gazety Wyborczej oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

 

 

 

W kategorii „Depresja – przełamać tabu” najwyższe uznanie jury oraz I miejsce zdobyła Redaktor Magdalena Hykawy z telewizji Polsat za materiał pt.: Depresja i samobójstwa.

 

Wyróżnienie otrzymali:

 • Redaktor Katarzyna Pinkosz z portalu mamotoja.pl za artykuł pt.: Bóle głowy u dziecka to może być depresja. Powód? Wyścig szczurów już od przedszkola
 • Redaktor Justyna Wojteczek z Polskiej Agencji za artykuł pt.: Niepotrzebnym śmierciom można zapobiegać
 • Redaktor Katarzyna Koper z magazynu PANI za artykuł pt.: Nie czekaj na depresję
 • Redaktor Jakub Jamrozek z Polskiego Radia Czwórki za audycję radiową pt.: Depresja młodzieńcza.

 

– O depresji nigdy dosyć. Czasem już wydaje się, że wszystko zostało powiedziane, aż ukazuje się  publikacja, która niesie nowe, tak ważne dla społeczeństwa informacje, które pomagają w walce z depresją i jej rozpoznaniem. Dlatego trzeba pisać, tworzyć, mówić głośno o depresji i budować świadomość tej groźnej choroby, która dotyka tak wielu z nas, bez względu na płeć, wiek, miejsce zamieszkania czy status społeczny, a wciąż jest zbyt często lekceważona. To właśnie dziennikarze pomagają nam, lekarzom, trafiać do swoich czytelników i zwiększać tę  świadomość zdrowotną w całym kraju – podkreśla  Prof. dr hab. med. Janusz Heitzman – Kierownik Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

 

W kategorii „Depresja – przełamać tabu” w gronie jury zasiedli: Prof. dr hab. med. Janusz Heitzman (Kierownik Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie), laureaci zeszłorocznej edycji konkursu – Redaktor Artur Wolski z Programu 1 Polskiego Radia, Redaktor Ewelina Lis i Redaktor Renata Kim z Newsweeka oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

 

 

W kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” najwyższe uznanie jury oraz I nagrodę otrzymały Redaktor Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z Polskiej Agencji Prasowej za artykuł pt.:  Nie masz cukrzycy? Lepiej sprawdź! oraz Redaktor Katarzyna Koper z Newsweeka za artykuł pt.: Droga do cukrzycy.

 

Jury wyróżniło także:

 • Redaktor Ewę Tomkowską z Gazety Wyborczej za artykuł pt.: Ruch na receptę uszczęśliwia i leczy
 • Redaktor Katarzynę Pinkosz z portalu diabetologiawpolsce.pl za artykuł pt.: Jak okulista z diabetologiem
 • Redaktora Wojciecha Moskala z Gazety Wyborczej za artykuł Aby znaleźć chorobę
 • Redaktora Artura Wolskiego z Programu 1 Polskiego Radia za audycję radiową pt.: Stopa cukrzycowa.

 

W jury oceniającym prace w kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” znaleźli się Prof. dr hab. med. Leszek Czupryniak (Kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii w Warszawie), Redaktor Margit Kossobudzka z Gazety Wyborczej i Redaktor Ewa Podolska z radia ROK FM – ubiegłoroczne laureatki konkursu oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

 

Ogólnopolski konkurs dla dziennikarzy Kryształowe Pióra jest organizowany już od 12 lat, każdego roku podkreślając znaczenie współpracy środowiska medycznego i dziennikarskiego w zdrowotnej edukacji Polaków.

 

Dzięki dziennikarzom i ich pracy merytoryczna i rzetelna wiedza na temat najgroźniejszych i najczęstszych chorób cywilizacyjnych codziennie dociera do polskiego społeczeństwa. Zachęcając do profilaktyki, regularnych badań oraz zmiany stylu życia i codziennych nawyków mamy realny wpływ na zdrowie i kondycję polskiego społeczeństwa – podkreśla Katarzyna Urbańska z Servier Polska.

 

Ideą konkursu jest wyróżnienie dziennikarzy, których praca przyczynia się do budowania społecznej świadomości na temat zagrożeń związanych z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak choroby układu krążenia, depresja, nowotwór oraz cukrzyca, a także promowania postaw prozdrowotnych i ograniczania, a nawet eliminacji czynników ryzyka.

 

Zainteresowanie mediów tematyką medyczną, a także poziom merytoryczny nadsyłanych prac stanowią ogromną motywację dla jurorów oraz organizatora konkursu, którzy z wielkim entuzjazmem, przyznają kolejne Kryształowe Pióra. To następny ważny krok w stronę medycznej edukacji społeczeństwa.

 

Konkurs „Kryształowe Pióra” jest organizowany przez firmę Servier Polska przy współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym, Polskim Towarzystwem Nadciśnienia Tętniczego, Polskim Towarzystwem Onkologii Klinicznej, Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym, Polskim Towarzystwem Diabetologicznym oraz Dziennikarskim Klubem Promocji Zdrowia. Patronatu medialnego udzielił Rynek Zdrowia.

0 replies on “Kryształowe Pióra za najlepsze prace dziennikarskie przyznane!”