Servier dla Serca po raz ósmy

„Mamo, Tato, dbajmy o serce” pod takim hasłem rozpoczyna się kolejna edycja Ogólnopolskiej Akcji Profilaktyczno – Edukacyjnej „Servier dla Serca”. Mobilna „Kardiologiczna Poradnia Servier” po raz ósmy wyruszy w trasę, by zaoferować mieszkańcom 15 miast w Polsce bezpłatne badania i konsultacje specjalistyczne w zakresie diagnostyki chorób układu sercowo – naczyniowego. Akcji patronuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego.

Akcja „Servier dla Serca” organizowana jest od 2003 roku przez firmę Servier Polska. Dotychczas mobilną „Kardiologiczną Poradnię Servier” odwiedziło blisko 37 tysięcy osób. Wyniki badań tych pacjentów nie są optymistyczne. Aż 87% z nich ma rozpoznane i nieleczone nadciśnienie tętnicze, a 11% rozpoznaną i nieleczoną chorobę wieńcową. Co dziesiąty pacjent, u którego rozpoznano zawał, również nie podejmuje żadnego leczenia. Ponadto, wyniki badań pokazują, że Polacy prowadzą niezdrowy tryb życia. 1/4 przebadanych pacjentów pali bowiem papierosy, a tylko 25% uprawia wysiłek fizyczny. Potrzeba organizowania takich akcji jak „Servier dla Serca” jest więc nadal ogromna.

Tegoroczna edycja akcji „Servier dla Serca” koncentrować się będzie na uświadomieniu Polakom jak ważne są nie tylko regularne badania umożliwiające wczesną diagnozę, ale również zdrowe zachowania eliminujące ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo – naczyniowego. „Mamo, Tato, dbajmy o serce! – tym hasłem organizatorzy chcą zachęcić do wspólnego rodzinnego zatroszczenia się o serce: zmiany szkodliwego stylu życia, stosowania odpowiedniej diety i zażywania ruchu.

Założeniem naszej akcji jest edukacja w zakresie profilaktyki chorób serca – mówi Katarzyna Urbańska, dyrektor ds. komunikacji Servier Polska – dlatego chcemy zwiększyć wiedzę Polaków na temat ryzyka towarzyszącego niezdrowemu stylowi życia oraz przekonać ich do tego, aby świadomie chronili i wzmacniali swoje serce. Zależy nam na dotarciu z tym komunikatem również do dzieci i młodzieży, ponieważ coraz więcej mówi się o ich niewłaściwych zachowaniach zdrowotnych.

Zachowania, które szkodzą zdrowiu obserwuje się coraz częściej wśród dzieci i młodzieży. Najwięcej obaw budzi niewłaściwe odżywianie, w tym nadużywanie słodyczy i napojów gazowanych, a także spędzanie czasu przed komputerem czy telewizorem kosztem aktywności fizycznej, palenie papierosów i spożywanie alkoholu. Tego typu zachowania zwiększają ryzyko rozwoju chorób serca i decydują w znacznym stopniu o stanie zdrowia w życiu dorosłym. Mając na uwadze jak dużą rolę dla utrzymania dobrej kondycji zdrowia odgrywa edukacja w zakresie profilaktyki od najmłodszych lat, organizatorzy uruchamiają
w tym roku pilotażowy program edukacyjny kierowany do szkół podstawowych „Szkoła Servier”.

Patronat merytoryczny nad programem „Szkoła Servier” objęło Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych, które działa na rzecz rozwoju nauczania przedmiotów przyrodniczych oraz rozpowszechniania wiedzy z tego zakresu w społeczeństwie. W ramach programu opracowano scenariusze lekcji dla klas I – III oraz IV – VI, stanowiące propozycję przeprowadzenia zajęć dotyczących profilaktyki chorób serca. Scenariusze te będzie można pobrać w wersji elektronicznej ze strony internetowej akcji www.dbajoserce.pl. Ponadto, w miastach znajdujących się na trasie „Kardiologicznej Poradni Servier”, w specjalnym namiocie – szkole zorganizowane zostaną „Serdeczne lekcje”, podczas których uczniowie dowiedzą się, w jaki sposób funkcjonuje ludzkie serce i jak należy o nie dbać. Dzieci otrzymają także komplet materiałów edukacyjnych oraz będą mogły zwiedzić od środka wielkie przestrzenne serce.

Ta niezwykła kilkumetrowa wizualizacja będzie towarzyszyła „Kardiologicznej Poradni Servier” we wszystkich 15 miastach, oferując zainteresowanym osobom możliwość zapoznania się z budową i zasadami funkcjonowania serca.

Funkcję ambasadora ósmej edycji akcji pełnią rodzinnie aktor Łukasz Nowicki i wokalistka Halina Mlynkova wraz synem Piotrem, którzy wspólnie dbają o serce. Wielu groźnych chorób serca i układu krążenia można uniknąć przestrzegając kilku zaleceń:

po pierwsze należy dbać o właściwą wagę, odżywiać się prawidłowo i dużo się ruszać, po drugie nie palić papierosów i nie nadużywać alkoholu. Są to proste zasady, jednak na co dzień trudno nam się do nich stosować, dlatego spróbujmy robić to rodzinnie. Razem łatwiej jest wprowadzić dobre zwyczaje i ich przestrzegać – mówi Łukasz Nowicki. Ponadto, sposób w jaki my rodzice dbamy o zdrowie ma wpływ na kształtowanie nawyków prozdrowotnych u naszych dzieci. Zatem uczmy je, że o serce należy dbać już od najmłodszych lat – dodaje Halina Mlynkova.

Osoby, które odwiedzą mobilną „Kardiologiczną Poradnię Servier” w poszczególnych 15 miastach, będą mogły bezpłatnie wykonać badania ciśnienia tętniczego oraz stężenia glukozy i cholesterolu we krwi. Pacjenci, u których stwierdzi się nieprawidłowości, zostaną skierowani na badanie EKG i będą mogli skorzystać z bezpłatnej porady kardiologa. Wszyscy otrzymają także materiały edukacyjne. „Kardiologiczna Poradnia Servier” zapewnia odwiedzającym ją osobom najnowocześniejsze wyposażenie i wyspecjalizowany zespół lekarzy i pielęgniarek.

Dodatkowym elementem zachęcającym do zdrowego trybu życia i zadbania o serce nie tylko swoje, ale również najbliższych będą kartki pocztowe specjalnie zaprojektowane na potrzeby akcji przez znaną rysowniczkę Agatę Endo Nowicką i Piotrusia Nowickiego, synka Haliny Młynkowej i Łukasza Nowickiego. Każdy, kto odwiedzi „Kardiologiczną Poradnię Servier”, będzie mógł na koszt organizatora wysłać do swoich bliskich kartkę. Dzięki temu przekaz zachęcający do zdrowych zachowań oraz wykonywania regularnych badań, będzie mógł dotrzeć do większej grupy osób w całym kraju. Nad dostarczeniem pocztówek do adresatów będzie czuwać Poczta Polska, która na potrzeby akcji „Servier dla Serca” udostępniła specjalną skrzynkę pocztową.

Dla osób, które nie będą mogły odwiedzić „Kardiologicznej Poradni Servier”, przygotowano także inne możliwości uzyskania informacji. Na stronie internetowej www.dbajoserce.pl pacjenci i ich rodziny znajdą mnóstwo przydatnych porad dotyczących chorób układu sercowo-naczyniowego. Na stronie zamieszczony jest również szczegółowy harmonogram i trasa „Kardiologicznej Poradni Servier”.

sds_2009_mapa_v2

„Kardiologiczna Poradnia Servier” odwiedzi w tym roku 15 miast:

Warszawa – 21 września 2010 r.
Poznań – 23 – 24 września 2010 r.
Wadowice – 26 września 2010 r.
Kielce – 28 września 2010 r.
Zabrze – 29 września 2010 r.
Kłodzko – 30 września 2010 r.
Łódź – 1 października 2010 r.
Bydgoszcz – 3 października 2010 r.
Szczecin – 5 października 2010 r.
Gdańsk – 6 października 2010 r.
Białystok – 8 października 2010 r.
Lublin – 19 października 2010 r.
Rzeszów – 20 października 2010 r.
Katowice – 21 października 2010 r.
Wrocław – 22 października 2010 r.

0 replies on “Servier dla Serca po raz ósmy”