Otyłość chorobą współczesności

Otyłość jest jednym z największych wyzwań zdrowotnych współczesności. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2016 roku, liczba osób z nadwagą lub otyłością przekroczyła 1,9 miliarda na całym świecie. To więcej niż liczba osób z niedożywieniem. 

W Polsce sytuacja jest równie niepokojąca. Według badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny, w 2019 roku otyłość dotykała już ponad 20% Polaków. Najwięcej osób z otyłością występuje w województwach śląskim i małopolskim. Odsetek kobiet z nadwagą lub otyłością w Polsce wynosił 51,2%, a odsetek mężczyzn – 56,3%. 

Co szczególnie niepokojące, około 18% dzieci w Polsce ma nadwagę lub otyłość, co jest jednym z najwyższych wskaźników w Europie. Według badania „Diagnoza Stanu Zdrowia Dzieci i Młodzieży” przeprowadzonego w 2016 roku, aż 17,5% dzieci w wieku szkolnym w Polsce ma nadwagę, a 9,4% jest otyłych. 

Przyczyny otyłości są wielorakie. Z jednej strony, wpływają na nią czynniki genetyczne, z drugiej – styl życia. Nadmierne spożywanie kalorycznych posiłków, brak ruchu, stres, niewystarczający sen oraz używki (np. alkohol) są czynnikami sprzyjającymi otyłości. 

Konsekwencje otyłości są poważne i wpływają na wiele aspektów zdrowia. Otyłość zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2, chorób układu oddechowego, a także nowotworów. W kontekście zdrowia sercowo-naczyniowego, otyłość powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, zwiększenie ryzyka miażdżycy, a także chorób zastawek serca. 

Prewencja otyłości jest kluczowa w walce z tą chorobą. WHO rekomenduje kilka działań, które mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Zaleca się unikanie nadmiernie kalorycznych posiłków, a także spożywanie zdrowych tłuszczy (np. z orzechów, awokado czy oliwy z oliwek). Ważne jest również regularne uprawianie sportu oraz unikanie siedzącego trybu życia. W przypadku dzieci i młodzieży szczególną uwagę należy zwrócić na edukację żywieniową oraz promowanie aktywności fizycznej. 

Jak radzą sobie z tą plagą cywilizacyjną rządy w różnych krajach? Stany Zjednoczone są państwem, który szczególnie mocno boryka się z otyłością. Władze amerykańskie starają się stawić czoła temu problemowi poprzez różne inicjatywy, takie jak kampanie edukacyjne i zmiany w polityce żywieniowej. Jednym z przykładów jest program „Let’s Move!” założony przez Michelle Obamę, który stawia sobie za cel zmniejszenie liczby dzieci z nadwagą. W ramach programu prowadzone są kampanie reklamowe promujące zdrowe odżywianie, a także inicjatywy mające na celu zwiększenie dostępności do zdrowych produktów żywnościowych. 

Szwecja również podejmuje liczne działania mające na celu zmniejszenie liczby osób z otyłością. Jednym z przykładów jest kampania „Healthy Life”, która skłania do aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Rząd szwedzki wprowadził również specjalne podatki na niezdrowe produkty żywnościowe, takie jak słodycze i napoje gazowane, co ma zniechęcić ludzi do ich kupowania i spożywania. 

W innych krajach Unii Europejskiej również podejmowane są różne inicjatywy mające na celu walkę z otyłością. W Polsce na przykład rząd prowadzi kampanie edukacyjne dotyczące zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, a także wprowadził w szkołach specjalne programy mające na celu zmniejszenie liczby dzieci z nadwagą. W Wielkiej Brytanii z kolei wprowadzono specjalne podatki na napoje słodzone cukrem, a także zakazano reklamowania niezdrowych produktów żywnościowych w godzinach emitowania programów dla dzieci. 

Dbanie o prawidłową masę ciała to nie tylko sposób na lepsze samopoczucie, ale przede wszystkim na zdrowsze życie. Warto pamiętać, że otyłość to choroba, przed którą można i warto się chronić – jednostkowo i systemowo. Walka z otyłością jest możliwa i wymaga działań na wielu różnych płaszczyznach, takich jak edukacja, zmiana polityki żywieniowej, wprowadzenie podatków na niezdrowe produkty czy promowanie aktywności fizycznej. 

0 replies on “Otyłość chorobą współczesności”