Pałac Kultury i Nauki w Warszawie oraz Katowicki Spodek rozświetliły się na czerwono dla dławicy piersiowej!

Wczoraj wieczorem Pałac Kultury i Nauki w Warszawie oraz Katowicki Spodek rozświetliły się na czerwono. Razem z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym chcieliśmy zwrócić uwagę przechodniów na ważny problem zdrowotny, jakim jest dławica piersiowa. Jest to inicjatywa w ramach międzynarodowej kampanii Angina Awareness Initiative organizowanej przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. W Polsce to pierwsza edycja kampanii, która przebiega pod hasłem: Poznaj Dławice Piersiową.

Kampanię zainaugurowała konferencja prasowa z udziałem wybitnych ekspertów z dziedziny kardiologii. Udział w konferencji wzięło ponad 30 dziennikarzy (Gazeta Wyborcza, Polityka, RMF FM, Polskie Radio Program 1 i inne).

Podejrzewamy, że dławica piersiowa występuje u około 1,5 mln Polaków, a u 50 proc. pacjentów jest pierwszą manifestacją choroby niedokrwiennej serca. W USA cierpi z jej powodu 8,5 mln osób – powiedział kierownik Katedry i Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Jarosław Kasprzak.

 

Eksperci wyjaśniali, że za mało się mówi o dławicy piersiowej, nazywanej również dusznicą bolesną (angina pectoris), stąd inicjatywa edukacyjna Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Najczęściej ostrzega się przed chorobą niedokrwienną serca, zawałem serca oraz niewydolnością serca. Tymczasem pierwszym niepokojącym sygnałem może być nawracający dławicowy ból w klatce piersiowej, szczególnie za mostkiem.

Dławica – podkreślił prof. Kasprzak – powodowana jest niedokrwieniem serca na skutek zawężenia tętnic wieńcowych doprowadzających krew do mięśnia sercowego. – Powodem zwężenia jest postępująca miażdżyca, co może się objawiać bólem w klatce piersiowej, a także uciskiem, gnieceniem, ciężarem lub zaciskaniem w klatce piersiowej – dodał.

Powtarzająca się dusznica bolesna zwykle poprzedza wystąpienie zawału serca. – Początkowo nie jest dostrzegalna podczas zwykłych codziennych czynności, takich jak chodzenie i wspinanie się po schodach. Pojawia się jedynie podczas nasilonego, szybko wykonywanego lub długotrwałego wysiłku fizycznego – wyjaśniał prof. Miłosz Jaguszewski z I Katedry i Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

„Warto pamiętać także o tym, że dławica piersiowa może pogarszać jakość życia” – przekonywała prof. Hanna Szwed z II Kliniki Choroby Wieńcowej Instytutu Kardiologii w Warszawie, konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii dla województwa mazowieckiego.

Wraz z ekspertami mamy ogromną nadzieje, że dzięki tej akcji  wiele osób dowie się, że nie tylko ból w klatce piersiowej powinien niepokoić, ale także szereg innych, czasem mniej specyficznych objawów, świadczących o tym, że dzieje się coś złego.

Kampania Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Poznaj swoją dławicę” (ang. „Angina Awareness Initiative”) ma na celu zwiększenie wiedzy pacjentów z chorobą niedokrwienną serca na temat objawów oraz sposobów jej leczenia, a także poprawę skuteczności leczenia. Zachęcam wszystkich do włączenia się w promocję dobrze udokumentowanych informacji o zagrożeniach zdrowotnych i sposobach im przeciwdziałania – podkreślił Prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski – Koordynator kampanii „Poznaj swoją dławicę” w Polsce.

0 replies on “Pałac Kultury i Nauki w Warszawie oraz Katowicki Spodek rozświetliły się na czerwono dla dławicy piersiowej!”