NA TROPIE ZABÓJCZEGO DUETU – NADCIŚNIENIE TĘTNICZE I HIPERCHOLESTEROLEMIA

podsumowanie 16. edycji ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej

Trop „Zabójczego duetu” prowadził przez 12 miast w całej Polsce, a śledczy w 13 dni przemierzyli blisko 5 000 kilometrów, przesłuchując 1461 osób. Tak w liczbach przedstawia się XVI edycja ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla Serca”, realizowana w tym roku pod hasłem „Zabójczy duet”. 

W ramach kampanii mieszkańcy 12 polskich miast mogli poddać się bezpłatnym badaniom profilaktycznym, obejmującym pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, stężenia glukozy oraz cholesterolu wraz z frakcjami (HDL, LDL, trójglicerydy). Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier, w której odbywały się badania, odwiedziła w tym roku Warszawę, Krynicę Zdrój, Zakopane, Łódź, Tarnowskie Góry, Miechów, Bydgoszcz, Kraków, Rzeszów, Lublin, Białystok i Gdynię.

 

XVI EDYCJA KAMPANII „ZABÓJCZY DUET”

Tegoroczna edycja kampanii odbywała się pod hasłem „Zabójczy duet” i w sposób szczególny koncentrowała się na zagrożeniach, jakie niosą za sobą nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemia – dwa najczęściej współistniejące czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego: zawału i niewydolności serca, udaru mózgu czy choroby tętnic obwodowych.

 

SERVIER DLA SERCA – PODSUMOWANIE

Z oferty bezpłatnych badań profilaktycznych skorzystało łącznie 1461 osób: 894 kobiety i 567 mężczyzn. Średnia wieku pacjentów wyniosła 60 lat. Konsultacje z badaniem EKG kardiolodzy dostępni w Mobilnej Kardiologicznej Poradni Servier wykonali u 430 pacjentów.

Bezpłatnym profilaktycznym badaniom poddały się także osoby, które doświadczyły konsekwencji, jakie niosą za sobą nieodpowiednia dieta, brak ruchu, lekceważenie objawów, jakie wysyła organizm i brak regularnej kontroli wyników − wśród badanych pacjentów znajdowały się aż 83 osoby po zawale serca oraz 49 osób po przebytym udarze mózgu. U 77 proc. wszystkich pacjentów, czyli aż u 1120 osób stwierdzono podwyższony wskaźnik BMI (powyżej 25). Podwyższone ciśnienie tętnicze krwi zanotowano u 1161 badanych (u 51 proc. czyli 742 osób podwyższone było ciśnienie skurczowe, a u 29 proc., czyli 421 osób – rozkurczowe).

Ale są też dobre wiadomości − wśród wszystkich badanych ponad 1250 osób nigdy nie paliło papierosów lub nie pali od wielu lat, a 55% ma cholesterol całkowity w granicach normy, czyli mniejszy niż 190 mg/dl.

AMBASADOR AKCJI


„Nie jestem radykałem, uważam, że umiar jest najwłaściwszy – we wszystkim, również w takich kwestiach jak dieta czy dbanie o zdrowie. Żyję normalnie, robię zalecane badania kontrolne. Nie tylko przesłuchuję serialowych złoczyńców, ale też przysłuchuję się sygnałom, które wysyła mój organizm. Jeśli coś mnie niepokoi, nie lekceważę tego i reaguję od razu – chcę cieszyć się zdrowiem tak długo, jak będzie to możliwe. Dla siebie i moich bliskich” – mówi ambasador tegorocznej edycji kampanii − Marek Włodarczyk, aktor filmowy i teatralny, który pomagał wytropić i unieszkodliwić czynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.

OPOWIADANIE „ZABÓJCZY DUET”

Specjalnie na potrzeby XVI edycji akcji, Gaja Grzegorzewska polska pisarka, specjalizująca się w tematyce kryminalnej napisała opowiadanie, którego ukrytym za fabularnymi wątkami tematem był związek nadciśnienia tętniczego i hipercholesterolemii, czyli tytułowy „Zabójczy duet”.

 FILM EDUKACYJNY

Zapraszamy do obejrzenia filmu, który został przygotowany przez studentów medycyny i jednocześnie prowadzących kanał w serwisie YouTube: „Najprościej Mówiąc”. Film w przystępny sposób wyjaśnia zależności między podwyższonym nadciśnieniem tętniczym i cholesterolem a ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego.

PATRONI MERYTORYCZNI

Kampanię „Servier dla Serca” wspiera środowisko medyczne oraz eksperci z dziedziny kardiologii, którzy co roku dzielą się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Tegoroczną edycję patronatem merytorycznym objęły: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego oraz Polskie Towarzystwo Lipidologiczne.

0 replies on “NA TROPIE ZABÓJCZEGO DUETU – NADCIŚNIENIE TĘTNICZE I HIPERCHOLESTEROLEMIA”