„SZKOŁA SERVIER” – Program edukacyjny dotyczący profilaktyki chorób układu krążenia dla szkół podstawowych

W ramach ósmej edycji akcji „Servier dla Serca”, która w tym roku prowadzona jest pod hasłem „Mamo, Tato, dbajmy o serce!” został uruchomiony pilotażowy program edukacyjny dotyczący profilaktyki chorób układu sercowo – naczyniowego „Szkoła Servier”. Program skierowany jest do dzieci ze szkół podstawowych. Patronat merytoryczny nad programem objęło Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych, które działa na rzecz rozwoju nauczania przedmiotów przyrodniczych oraz rozpowszechniania wiedzy z tego zakresu w społeczeństwie. Całej akcji „Servier dla Serca” patronują Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego i Polskie Forum Profilaktyki.

Pomysł powołania „Szkoły Servier” wynika z zapotrzebowania na edukację w ramach profilaktyki zdrowotnej wśród dzieci i młodzieży. Coraz częściej obserwuje się bowiem występowanie zachowań szkodliwych dla zdrowia u ludzi młodych, którzy niewłaściwie się odżywiają, prowadzą siedzący tryb życia i nie uprawiają wysiłku fizycznego.

„Niska aktywność fizyczna oraz nieodpowiednie nawyki żywieniowe zwiększają ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową i nadciśnienie tętnicze. Osoby, które prowadzą siedzący tryb życia oraz mają problemy z nadwagą, są zatem bardziej narażone na choroby układu krążenia. Wyniki, badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, wskazują, że aktywność fizyczna Polaków jest zbyt niska. Obserwuje się również spadek aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w starszych grupach wiekowych. To pokazuje, jak ważne są działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, które uświadamiają im, że o serce można i należy dbać już od najmłodszych lat” – mówi Prof. Piotr Podolec Przewodniczący Komisji Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Jako Dydaktycy i Nauczyciele widzimy ogromną potrzebę edukowania młodzieży w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Wśród coraz młodszych uczniów widoczne są problemy z nadwagą, które w dużej mierze wynikają ze złego odżywiania i zbyt długiego, biernego sposobu spędzania wolnego czasu, przed telewizorem czy komputerem – mówi dr Józefina Turło ze Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych. Takich niewłaściwych zachowań dzieci często uczą się już w domu, w którym jada się zbyt tłuste potrawy, rodzice nie uprawiają sportu czy też palą papierosy. My, jako Stowarzyszenie, cieszymy się, że możemy wesprzeć akcję, która promuje rodzinne dbanie o serce. Edukacja w szkole jest bowiem bardzo ważna ale bez właściwych wzorców w domu, młodemu człowiekowi trudniej jest funkcjonować w zgodzie ze swoim zdrowiem – dodaje.

Na program „Szkoła Servier” składają się dwa rodzaje aktywności: scenariusze lekcji, stanowiące propozycję przeprowadzenia zajęć dotyczących profilaktyki chorób serca oraz „Serdeczne lekcje”, które będą prowadzone w Namiocie Edukacyjnym towarzyszącym „Kardiologicznej Poradni Servier”.

Scenariusze lekcji zostały przygotowane odrębnie dla klas I – III oraz IV – VI. Wraz z pakietem materiałów edukacyjnych, przygotowanych odpowiednio dla każdego etapu nauczania, zostaną wysłane do losowo wybranych szkół podstawowych z miast znajdujących się na trasie „Kardiologicznej Poradni Servier”. Pozostałe szkoły z całej Polski, które będą chciały skorzystać ze scenariuszy, będą mogły pobrać je wraz z materiałami edukacyjnymi w wersji elektronicznej ze strony internetowej akcji www.dbajoserce.pl.

W miastach, które odwiedzi w tym roku „Kardiologiczna Poradnia Servier”, w specjalnym namiocie – szkole zostaną także zorganizowane „Serdeczne lekcje”, które poprowadzi doświadczony pedagog ze Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych. Uczniowie będą mogli dowiedzieć się jak funkcjonuje serce człowieka i w jaki sposób należy o nie dbać. Lekcja będzie składała się z części teoretycznej, a także quizów i zabaw, które pomogą uczniom utrwalić wiedzę. Niewątpliwie ciekawym elementem lekcji będzie możliwość zwiedzenia ogromnego pneumatycznego modelu serca, który w sposób obrazowy prezentuje, co dzieje się wewnątrz ludzkiego serca. Wszystkie dzieci otrzymają dodatkowo specjalnie opracowany dla nich pakiet materiałów edukacyjnych.

Więcej informacji o akcji „Servier dla Serca” a także materiały edukacyjne i scenariusze lekcji dostępne są na stronie internetowej www.dbajoserce.pl.

0 replies on “„SZKOŁA SERVIER” – Program edukacyjny dotyczący profilaktyki chorób układu krążenia dla szkół podstawowych”