„Prognoza dla serca. NIE dla NIEWYDOLNOŚCI SERCA” – Servier dla serc Polaków już po raz dziewiąty!

21 września br. rozpoczyna się dziewiąta edycja ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla Serca”, przebiegająca w tym roku pod hasłem „Prognoza dla Serca. NIE dla niewydolności serca!”. W ramach akcji, mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier po raz kolejny wyruszy w trasę po Polsce. Akcja „Servier dla Serca” organizowana jest przez firmę Servier Polska od 2003 roku. Przez ostatnie osiem lat „Kardiologiczną Poradnię Servier” odwiedziło blisko 38 tysięcy osób. W tym roku odwiedzający będą mieli możliwość zapoznać się z zagadnieniem niewydolności serca w trakcie rozmów ze specjalistami. Akcji patronuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne i Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego.

„Hasłem tegorocznej akcji jest „Prognoza dla Serca. NIE dla niewydolności serca!”. Dlaczego zdecydowaliśmy się na ten temat akcji? Niewydolność serca jest bowiem jedynym spośród schorzeń kardiologicznych, w którym liczba chorych w ostatnich latach rośnie. W Polsce to aż 700 000 pacjentów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że niewydolność serca cechuje się wysoką śmiertelnością. Przekraczającą nawet śmiertelność z powodu raka piersi. Nie zdajemy sobie sprawy, że aż połowa pacjentów z niewydolnością serca umiera w ciągu czterech lat od rozpoznania choroby. Mamy nadzieję, że nasze działania edukacyjne przyczynią się nie tylko do zwiększenia świadomości dotyczącej tego schorzenia ale będą też skutecznym wsparciem i motywacją dla wielu Polaków, którzy zdecydują się na podjęcie aktywnych działań profilaktycznych. – mówi Katarzyna Urbańska, dyrektor ds. komunikacji Servier Polska.

„Prognoza dla Serca. NIE dla niewydolności serca!”

Niewydolność serca to poważny problem zdrowotny i społeczny. W Polsce aż 700 tysięcy a w Europie około 15 milionów ludzi cierpi na to schorzenie. Niewydolność serca to upośledzenia funkcji serca, które nie jest w stanie zapewnić właściwego krążenia zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu. Schorzenie to jest efektem długotrwałych chorób układu krążenia i dotyczy osób w różnym wieku. Niewydolność serca zazwyczaj rozwija się powoli i przez wiele lat może nie wywoływać łatwych do zauważenia dolegliwości. Wynika to z faktu, że słabnące serce stara się dostosować do nowej sytuacji. Przede wszystkim serce powiększa się, wzrasta jego masa mięśniowa i zaczyna pracować coraz szybciej. Wiele osób w tej fazie niewydolności może nie wiedzieć o swojej chorobie, a do lekarza zgłaszają się dopiero wówczas, gdy pojawią się duszności czy nasilone uczucie zmęczenia. Schorzenie to jest nie tylko jednym z narastających problemów XXI wieku, ale także dużym obciążeniem i wyzwaniem dla każdego systemu ochrony zdrowia, zarówno pod względem medycznym, jak i ekonomicznym. Niewydolność serca odpowiada za 10% wszystkich przyjęć do szpitala, a połowa pacjentów z niewydolnością serca umiera w ciągu 4 lat od rozpoznania choroby. Cechuje się dużą śmiertelnością, porównywaną do raka jelita grubego, a przekraczającą nawet śmiertelność z powodu raka piersi. Wczesne rozpoznanie choroby, prowadzenie odpowiedniego trybu życia i rozpoczęcie właściwego leczenia znacznie zwiększa szansę na przeżycie chorego.

Niewydolność serca to powszechna choroba, również w Polsce. Znam kilka osób, które usłyszały diagnozę: niewydolność serca. Znałam je jeszcze zanim zachorowały i mogę powiedzieć, że choroba znacznie zmieniła ich życie. Nie mogę powiedzieć, żeby były to osoby szczególnie aktywne ale dziś najmniejszy wysiłek fizyczny to dla nich duże wyzwanie, bardzo szybko się męczą, nie mogą realizować się zawodowo. No i oczywiście wraz z nimi cierpią całe rodziny, najbliższe otoczenie – bo ta choroba naprawdę utrudnia normalne życie. A można jej uniknąć, lub wcześnie ją wykryć i dzięki temu oszczędzić sobie i innym cierpienia. Dlatego też mam nadzieję, że uda mi się zachęcić Polaków do obejrzenia tej prognozy właśnie dla swojego serca. Bardzo lubię zapowiadać dobrą, słoneczną pogodę. Chciałabym, aby prognoza pogody dla serc Polaków była zawsze jak najlepsza – mówi Dorota Gardias, dziennikarka, pogodynka, ambasadorka dziewiątej edycji akcji „Servier dla serca”.

Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier odwiedzi 12 miast (z czego trzy w ramach Światowego Dnia Serca) i będzie oferować bezpłatne badania i konsultacje kardiologiczne. Odwiedzający będą mieli możliwość zapoznać się z zagadnieniem niewydolności serca w trakcie rozmów ze specjalistami. Każdy uczestnik akcji będzie także mógł wypełnić specjalistyczną ankietę, badającą kondycję serca i ryzyko wystąpienia niewydolności serca. Spotkania będą urozmaicać wykłady ekspertów, filmy i zabawy edukacyjne z nagrodami, przewidziane dla osób w każdym wieku. Kardiologiczna Poradnia Servier zaoferuje gościom bezpłatne badanie ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy, hemoglobiny glikowanej i cholesterolu we krwi. Jeśli te wyniki okażą się nieprawidłowe będzie możliwość specjalistycznej konsultacji kardiologicznej oraz wykonania EKG serca.

mapa-2011

„Kardiologiczna Poradnia Servier” odwiedzi w tym roku 12 miast i będzie czynna od 10:00 – 18:00.

• Warszawa 21 września
• Poznań 23 września
• Sopot 25 września
• Bydgoszcz 25 września
• Kraków 25 września
• Białystok 27 września
• Lublin 28 września
• Rzeszów 29 września
• Katowice 30 września
• Łódź 4 października
• Gliwice 5 października
• Wrocław 7 października

Wejdź po schodach – sprawdź swoje serce!

W każdym mieście na trasie Kardiologicznej Poradni Servier obok mobilnej poradni, ustawione będą symboliczne schody, które pomogą zobrazować w jaki sposób dochodzi do rozwoju niewydolności serca – od czynników ryzyka poprzez choroby układu sercowo-naczyniowego aż do niewydolności serca.

„Prognoza dla Serca. NIE dla niewydolności Serca!”

Na potrzeby tegorocznej akcji na stronie www.dbajoserce.pl uruchomiono specjalną aplikację internetową – „Prognoza dla Serca”, która po wprowadzeniu takich danych jak: wiek, płeć, wartości ciśnienia tętniczego, cholesterolu, a także podstawowych wiadomości dotyczących stylu życia (np. palenie papierosów, aktywność fizyczna etc.), wygeneruje aktualny poziom ryzyka zawału serca, udaru mózgu i innych chorób układu sercowo – naczyniowego. Następnie aplikacja przedstawi jak wyglądać będzie to ryzyko w miarę upływu lat. Każda osoba otrzyma też wskazówki, jakie kroki należy podjąć (podkreślenie konieczności badań i wizyty u lekarza), by zapobiec rozwojowi ryzyka.

Poza „Prognozą dla Serca” na stronie www.dbajoserce.pl pojawiły się także inne nowości:

  • elektroniczny dzienniczek kontroli ciśnienia tętniczego,
  • aplikacja przypominająca o regularnym przyjmowaniu leków,
  • aplikacja przypominająca o kontrolnych wizytach lekarskich.
0 replies on “„Prognoza dla serca. NIE dla NIEWYDOLNOŚCI SERCA” – Servier dla serc Polaków już po raz dziewiąty!”