Małgosia Socha uczy Polaków jak ustrzec się przed zawałem

Małgorzata Socha, znana i lubiana polska aktorka została ambasadorem VII edycji Ogólnopolskiej Akcji Profilaktyczno-Edukacyjnej Servier dla Serca, która w tym roku odbywa się pod hasłem WYGRAJ Z ZAWAŁEM.

– Niestety o chorobach, zwłaszcza o chorobach serca, nie myśli się, kiedy jest się w moim wieku – mówi Małgosia. – Temat był też odległy dla mnie, aż do dnia, kiedy dowiedziałam się o zawale, jaki przeszedł mój dobry znajomy. Zdrowy, aktywny trzydziestolatek. W środku dnia, w samym centrum miasta, przechodząc obok przystanku autobusowego po prostu zasłabł i upadł na chodnik. Jakimś cudownym zbiegiem okoliczności w pobliżu znajdował się chłopak, który – jak się później okazało – był ratownikiem medycznym. Zareagował błyskawicznie i uratował mu życie. Przeżył tylko dzięki temu, że w pobliżu był ktoś, kto wiedział jak postępować w tego rodzaju sytuacji.

To doświadczenie pozwoliło aktorce zrozumieć, jak ważna jest edukacja. Zarówno w zakresie samej choroby i sposobów jej zapobiegania, jak i metod reakcji, kiedy nam samym, albo komuś w pobliżu przytrafi się zawał. Dlatego nie miała żadnych wątpliwości, kiedy zaproponowano jej funkcję ambasadora kampanii „Servier dla Serca”. Dzięki niej nie tylko sama dowiedziała się wielu pożytecznych rzeczy, ale również przekazać tę wiedzę innym.

– Każdego roku na zawał serca zapada w Polsce ponad 100 tysięcy osób – mówi Małgorzata Socha. – To jedno duże miasto!. Prawie połowa tych incydentów kończy się niestety śmiercią tylko dlatego, że ktoś nie miał tyle szczęścia, co mój kolega i w odpowiedniej chwili nie została mu udzielona pomoc. Dzięki tej akcji Polacy będą mogli się nie tylko przebadać pod kątem ryzyka chorób układu krążenia, ale również nauczyć się, jak rozpoznać objawy zawału i jak na nie reagować.

Kampania „Servier dla Serca” prowadzona jest od siedmiu lat. Z badań prowadzonych w jej ramach skorzystało już ponad 32 tysiące osób. Tegoroczna edycja rozpoczęła się pod koniec września i potrwa do 21 października. Mieszkańcy 14 miast w Polsce mogą odwiedzić Kardiologiczną Poradnię Servier, zmierzyć ciśnienie, zbadać poziom glukozy i cholesterolu we krwi, zrobić EKG serca czy – w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości – porozmawiać ze znajdującym się na miejscu lekarzem specjalistą w dziedzinie kardiologii. Szczegóły dotyczące trasy i miejsc postoju poradni znajdują się na stronie www.dbajoserce.pl

0 replies on “Małgosia Socha uczy Polaków jak ustrzec się przed zawałem”