PROGNOZA DLA SERCA! – prognozę prezentuje Dorota Gardias, ambasadorka akcji

IX edycji ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej przebiegającej pod hasłem „Prognoza dla Serca. NIE dla niewydolności serca”.

Dorota Gardias – znana i popularna prezenterka telewizyjna, dziennikarka, pogodynka, konferansjerka i modelka. Jej pasje to m.in.: podróże, skoki ze spadochronem, szybkie samochody, sesje fotograficzne, wędkarstwo. Podczas IX Edycji Ogólnopolskiej Akcji Profilaktyczno-Edukacyjnej „Servier dla Serca” przedstawi prognozę… dla swojego serca.

Lista pani zainteresowań jest imponująca. Trzeba mieć mocne nerwy i dobre zdrowie, żeby realizować takie pasje?

Mocne nerwy to jedno, chociaż w jeździe samochodem lub w skokach lubię właśnie ten element stresu. Dobre zdrowie – na pewno. Żeby móc takie aktywności wykonywać nie wolno mieć problemów z sercem, z ciśnieniem. Trzeba na bieżąco kontrolować swoje wyniki badań, żeby zwyczajnie sobie nie zaszkodzić. Dobra forma fizyczna to podstawa.

Brała pani udział w wielu sesjach fotograficznych. Śmiało można powiedzieć, że jest pani jedną z najbardziej atrakcyjnych dziennikarek w polskim show-biznesie.

Dbam o figurę, nie tylko by dobrze wyglądać na sesjach (które uwielbiam) ale przede wszystkim, żeby się dobrze czuć – w ogóle. Nie stosuję specjalistycznych diet, tylko trzymam się pewnych zasad. Jem regularnie w określonych godzinach, moja dieta obfita jest w owoce i warzywa, a oszczędna w tłuszcze zwierzęce, cukry i sól. Piję dużo płynów- najczęściej wodę mineralną.

Czy zdrowe podejście do życia zawdzięcza pani wychowaniu czy pani własnych doświadczeń i własnego wyboru?

Doświadczenia i myśli to jedno. Szokują mnie dane jak wiele osób w Polsce i na świecie zapada na śmiertelne choroby. Dziwi mnie postawa ludzi, którzy nie robią niczego dla zmiany stylu zdrowia i życia. Miałam takie szczęście, że sposobów na „lepsze” życie nauczyli mnie rodzice, którzy sami regularnie się odżywiają, dbają o zdrowie i trzymają się „fit”.

Jaką pogodę lubi pani zapowiadać najbardziej?

Najbardziej lubię zapowiadać słoneczną, ładną pogodę. Myślę, że większość Polaków czeka na takie prognozy, bo wtedy czujemy się lepiej, mamy dużo życiowej energii. Ale ładna pogoda to nie wszystko by czuć się dobrze. Już niedługo każdy będzie mógł sprawdzić indywidualną prognozę dla siebie, a dokładnie dla swojego serca. W ramach IX Edycji Akcji „Servier dla Serca” zostanie uruchomiona specjalna aplikacja internetowa „Prognoza dla Serca”, dzięki której po wprowadzeniu podstawowych danych (wiek, płeć, informacji dotyczących stylu życia, etc.), system wygeneruje aktualny poziom ryzyka zachorowalności na zawał serca, udar lub inne choroby układu sercowo – naczyniowego oraz przedstawi wstępną indywidualną prognozę dla serca.

Hasłem akcji jest „Prognoza dla Serca. NIE dla niewydolności Serca!” Czy ten temat jest pani znany?

Niewydolność serca to powszechna choroba, również w Polsce. Znam kilka osób, które usłyszały diagnozę: niewydolność serca. Znałam je jeszcze zanim zachorowały i mogę powiedzieć, że choroba znacznie zmieniła ich życie. Nie mogę powiedzieć, żeby były to osoby szczególnie aktywne ale dziś najmniejszy wysiłek fizyczny to dla nich duże wyzwanie, bardzo szybko się męczą, nie mogą realizować się zawodowo. No i oczywiście wraz z nimi cierpią całe rodziny, najbliższe otoczenie – bo ta choroba naprawdę utrudnia normalne życie. A można jej uniknąć, lub wcześnie ją wykryć i dzięki temu oszczędzić sobie i innym cierpienia. Dlatego też mam nadzieję, że uda mi się zachęcić Polaków, aby wykonali indywidualne prognozy dla swoich serc i sprawdzali ich kondycję. Aby zadbali o swoje serce.

0 replies on “PROGNOZA DLA SERCA! – prognozę prezentuje Dorota Gardias, ambasadorka akcji”