Niska aktywność fizyczna lub jej brak to najgroźniejszy z czynników ryzyka rozwoju wielu chorób w obecnym świecie – jest przyczyną od 6 do 10% problemów zdrowotnych związanych z chorobami nieinfekcyjnymi na skalę światową.
„Według oficjalnych wytycznych, każdy dorosły powinien poświęcić minimum 150 min umiarkowanego lub 75 min intensywnego wysiłku fizycznego w tygodniu.”
Aktywność fizyczna nie musi koniecznie wiązać się z intensywnym bieganiem czy treningiem na siłowni – wystarczy po prostu chodzić. Jest to zdecydowanie najprostsza i najtańsza forma aktywnego spędzania czasu, którą również mogą wykonywać osoby starsze.
W American Journal of Preventive Medicine przedstawiono analizę poświęconą temu zagadnieniu opartą na danych z badania Cancer Prevention Study (CPS) -II Nutrition Cohort.
Opis badania
W badaniu wzięło udział ponad 62 000 mężczyzn w średnim wieku 70,7 lat i ponad 77 000 kobiet w średnim wieku 68,9 lat, z uwzględnieniem takich czynników jak palenie, otyłość czy choroby przewlekłe. Przez 13 lat pozostawali oni pod stałą obserwacją badaczy.
Wyniki badania
Wyniki badania pokazały, że brak aktywności fizycznej wpływa (w 26%) na wzrost umieralności wśród badanych w porównaniu do grupy, która miała aktywność poniżej wytycznych tj. mniej niż 2 godziny tygodniowo.
Z kolei zwiększenie aktywności do minimum 150 minut tygodniowo lub więcej wiązało się ze spadkiem umieralności o kolejne 20%.
Aktywność fizyczna, a w zasadzie jest brak może być przyczyną rozwoju chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego oraz chorób onkologicznych. Warto zatem poświecić 2 godziny tygodniowo dla swojego zdrowia. Wystarczy pójść na spacer.