„Złota ósemka” – poznaj zasady Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego dla zdrowego serca

„Każdego dnia w Polsce z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera 250 osób. To tak jakby spadł samolot. Ale o ile każda katastrofa lotnicza jest zauważona w mediach, to te codzienne zgony przechodzą bez echa.” – mówiła dr Anna Szyndler z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podczas podsumowania 20. lecia naszej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla Serca” w maju tego roku.

Choroby serca stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego w Polsce, a ich wpływ obejmuje coraz młodsze pokolenia. Jednak istnieją konkretne kroki, które możemy podjąć, aby zadbać o siebie. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne przedstawia „złotą ósemkę” kluczowych podpowiedzi, które mogą przynieść korzyści sercu i ogólnemu zdrowiu[1].

Zdrowie na talerzu: Dieta odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu zdrowia serca. Unikaj produktów wysokosolonych, wysokocukrzonych i zawierających tłuszcze trans. Zamiast tego stawiaj na duże ilości warzyw, owoców, chudego białka zwierzęcego, ryb, pełnoziarnistych produktów zbożowych, orzechów, roślin strączkowych oraz zdrowych tłuszczów, takich jak oliwa z oliwek czy olej rzepakowy.

W ruchu siła: Regularna aktywność fizyczna przynosi liczne korzyści dla zdrowia serca, w tym obniżenie ciśnienia krwi, utrzymanie prawidłowej wagi ciała i zmniejszenie ryzyka rozwoju cukrzycy. Postaraj się o co najmniej 2,5 godziny umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej w każdym tygodniu.

Zrezygnuj z palenia: Palenie tytoniu jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób serca i udaru mózgu. Rzucenie palenia przynosi natychmiastowe korzyści dla zdrowia serca, a ryzyko chorób serca maleje stopniowo w ciągu kolejnych lat po zaprzestaniu palenia.

Zadbaj o sen: Regularny i wystarczający sen jest kluczowy dla zdrowia serca. Dorośli powinni dążyć do 7-9 godzin snu każdej nocy, zaś dzieci i niemowlęta potrzebują go jeszcze więcej. Brak wystarczającej ilości spokojnego snu jest wiązany m.in. z wysokim ciśnieniem, wysokim poziomem cholesterolu, przyrostem masy ciała czy większym ryzykiem rozwoju cukrzycy. Unikaj jednak zbyt długiego spania, bo to również może zaszkodzić zdrowiu serca. Badanie przeprowadzone na prawie 72 tys. kobiet wykazało, że panie, które spały od 9 do 11 godzin na dobę, były o 38 proc. bardziej narażone na chorobę niedokrwienną serca niż te, które spały 8 godzin.[2]

Kontroluj wagę: Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko chorób serca. Dlatego ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała poprzez kontrolę porcji, regularną aktywność fizyczną oraz zdrowe nawyki żywieniowe.

Monitoruj poziom cholesterolu i cukru we krwi: Wysoki poziom cholesterolu i cukru we krwi są czynnikami ryzyka chorób serca. Regularne badania i podejmowanie działań w celu obniżenia ich poziomu mogą przyczynić się do utrzymania zdrowia serca.

Kontroluj ciśnienie tętnicze krwi: Wysokie ciśnienie krwi jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia serca. Regularne monitorowanie ciśnienia krwi i podejmowanie działań w razie jego podwyższenia są kluczowe dla zapobiegania chorobom serca.

Dbając o te aspekty swojego życia, możemy zmniejszyć ryzyko chorób serca i cieszyć się lepszym zdrowiem oraz lepszą jakością życia. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć dbać o swoje serce!

[1] heart.org
[2] heraldstandard.com

0 replies on “„Złota ósemka” – poznaj zasady Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego dla zdrowego serca”