ÓSMA EDYCJA AKCJI „SERVIER DLA SERCA” ZAKOŃCZONA!

Zakończyła się ósma edycja ogólnopolskiej akcji profilaktyczno – edukacyjnej „Servier dla Serca”, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Mamo, Tato, dbajmy o serce”. Kardiologiczna Poradnia Servier” odwiedziła 15 miast w Polsce oferując ich mieszkańcom bezpłatne badania i konsultacje specjalistyczne w zakresie diagnostyki chorób układu sercowo – naczyniowego. Akcji patronowało Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego oraz Polskie Forum Profilaktyki.

Tegoroczna edycja akcji była wyjątkowa ze względu na jej szczególną formułę – podkreśla dr Katarzyna Urbańska, Dyrektor ds. komunikacji w Servier Polska. Po raz pierwszy zdecydowaliśmy poszerzyć nasze działania i oprócz aktywności skierowanych do osób dorosłych postanowiliśmy zainteresować naszą akcją również dzieci. Specjalnie z myślą o nich powstał pilotażowy program „Szkoła Servier” dedykowany szkołom podstawowym, na który składały się dwa rodzaje aktywności: scenariusze lekcji, stanowiące propozycję przeprowadzenia zajęć dotyczących profilaktyki chorób serca oraz „Serdeczne lekcje”, które były prowadzone w Namiocie Edukacyjnym towarzyszącym „Kardiologicznej Poradni Servier”. W każdym mieście znajdującym się na trasie Kardiologicznej Poradni Servier obok Mobilnej Przychodni odbywały się Serdeczne Lekcje, podczas których uczniowie dowiadywali się, w jaki sposób funkcjonuje serce i jak należy o nie dbać. Dzieci otrzymały materiały edukacyjne oraz drobne upominki. Cieszy nas fakt, że z zaproszenia na te wyjątkowe lekcje skorzystało bardzo dużo szkół, a to znaczy, że istnieje ciągłe zapotrzebowanie na edukacje w tym zakresie.

Do programu zostało zaproszonych 150 szkół z miast znajdujących się na trasie Kardiologicznej Poradni Servier. W Serdecznych Lekcjach wzięło udział ponad 2000 dzieci. Zajęcia prowadzone były przez doświadczonych pedagogów zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych. To było niesamowicie cenne doświadczenie – podkreśla Dawid Basak, jeden z prowadzących Serdeczne Lekcje. Dzieci z radością chłonęły wiedzę i aktywnie brały udział w zajęciach, a największą frajdą było dla nich zwiedzanie modelu serca. Serdeczne Lekcje były niewątpliwie ciekawy urozmaiceniem codziennego dnia w szkole.

Jak co roku, wszyscy, którzy zgłosili się do Kardiologicznej Poradni Servier, mieli możliwość wykonania bezpłatnych badań pomiaru ciśnienia tętniczego oraz stężenia glukozy i cholesterolu we krwi. Osoby, u których wykryto znaczące nieprawidłowości, były natychmiast kierowane na bezpłatną konsultację kardiologa i badanie EKG. W tym roku przebadano 2195 osób. Chętniej do poradni zgłaszały się kobiety – skontrolowało stan swojego zdrowia 1249 pacjentek oraz 946 pacjentów. Średnia wieku zgłaszających się to 55 lat. U prawie 70 proc. przebadanych osób stwierdzono nadwagę lub otyłość (wskaźnik BMI powyżej 25). Prawie 20 proc. pacjentów miało podwyższone ciśnienie tętnicze (powyżej 140/90 mmHg), a ponad 45 proc. podwyższony poziom cholesterolu! Z konsultacji z kardiologiem skorzystało 442 osoby, badanie EKG wykonało 158 osób, ECHO serca 38 osób. Cieszy fakt, że do poradni zgłosiły się też osoby poniżej 40 roku życia (450 osób), to oznacza, że o swoje serce zaczynają się troszczyć osoby młode. Dobrą informacją jest również ta, że wśród pacjentów „tylko” niespełna 17 proc. pali papierosy, pozostali – 83 proc. to zdeklarowani przeciwnicy tego nałogu.60 proc. pacjentów deklaruje, że uprawia wysiłek fizyczny, pozostałe 40 proc. niestety nie ćwiczy.

Dodatkową atrakcją tegorocznej edycji akcji, zarówno dla dzieci jak i dorosłych, była wyjątkowa wizualizacja – kilkumetrowa konstrukcja, pneumatyczna, która w sposób bardzo obrazowy przedstawia budowę naszego serca. Osoby oczekujące na wykonanie badań mogły przez chwilę znaleźć się „we wnętrzu”, czyli przekonać się jak zbudowane jest nasze serce i jak wygląda w środku.

Poza znakomitymi autorytetami medycznymi w zakresie kardiologii, tegoroczną akcję Servier dla Serca wspierała rodzina Nowickich: Łukasz, Halina i Piotrek, którzy rodzinnie objęli funkcję ambasadora akcji. Państwo Nowiccy z radością włączyli się w akcję Servier dla Serca, dając dobry przykład wszystkim rodzinom poprzez zachęcanie do aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania się i wykonywania badań profilaktycznych. Jak zgodnie twierdzą „Zdrowie jest w rękach każdego z nas. To od nas zależy jak funkcjonuje nasz organizm, dlatego apelujemy: rozpieszczajcie Wasze serca jak to tylko możliwe.

Dodatkowym elementem zachęcającym do zdrowego trybu życia i zadbania o serce nie tylko swoje, ale również najbliższych były kartki pocztowe specjalnie zaprojektowane na potrzeby akcji przez znaną rysowniczkę Agatę Endo Nowicką i Piotrusia Nowickiego, synka Haliny Młynkowej i Łukasza Nowickiego. Każdy, kto odwiedził „Kardiologiczną Poradnię Servier”, mógł na koszt organizatora wysłać do swoich bliskich kartkę. Dzięki temu przekaz zachęcający do zdrowych zachowań oraz wykonywania regularnych badań, mógł dotrzeć do większej grupy osób w całym kraju.

0 replies on “ÓSMA EDYCJA AKCJI „SERVIER DLA SERCA” ZAKOŃCZONA!”