Ważny dzień w majowym kalendarzu: badaj ciśnienie w MMM

Zaczyna się maj, co oznacza, że… rusza tegoroczna edycja światowej kampanii edukacyjnej i badawczej w obszarze nadciśnienia tętniczego Maj Miesiącem Mierzenia Ciśnienia, a już 17 maja obchodzić będziemy Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego 

Co roku, już od 6 lat, zainteresowani udziałem w badaniu MMM profesjonaliści medyczni – w tym lekarze, pielęgniarki, studenci medycyny i kierunków związanych ze zdrowiem – wykonują u zgłaszających się do nich chętnych osób przesiewowe badania ciśnienia tętniczego i zbierają wywiad medyczny. Gromadzone dane przekazują do centralnej, światowej bazy danych pomagając tworzyć aktualny rejestr. Ta międzynarodowa akcja badawcza daje nam rzetelną informację o stanie profilaktyki i leczenia najważniejszych chorób współczesnego świata. Dane stanowią też podstawę do opracowań naukowych – polskie publikowane są w czasopiśmie „Hypertension”, zaś światowe w „European Heart Journal”.  

W trosce o zdrowie i życie pacjentów wspieramy tę ważną globalną inicjatywę Międzynarodowego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Warto wspomnieć, że w wyniku jej działań do 2021 roku przebadanych zostało blisko 5 milionów osób w ponad 100 krajach, zaś u ponad 1 miliona osób rozpoznano niekontrolowane lub nieskutecznie leczone nadciśnienie tętnicze. 

Dodatkowo – aby wzmocnić efekt edukacyjny – tradycyjnie stawiamy na promocję praktycznych narzędzi dla samego pacjenta. W tym roku w ramach majowej kampanii #BoJaTakMówię i obchodów Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego pomagamy wpływać na nawyki zdrowotne u Polaków podsuwając wiedzę i gotowe rozwiązania w formie autorskiego podcastu „Po ludzku o… sercu i naczyniach”. Posłuchaj go już teraz!

Eksperci: prof. Robert Gil – Prezes Elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Państwowego Instytutu Medycznego w Warszawie oraz dr Anna Szyndler z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego bardzo konkretnie tłumaczą, dlaczego koniecznie musisz wiedzieć, jakie masz ciśnienie. 

Pamiętaj, że pomiar ciśnienia krwi jest jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy ciśnienie krwi jest zbyt wysokie. Zawsze możesz zmierzyć ciśnienie u swojego lekarza rodzinnego lub w najbliższej aptece.  

Śledź nasze działania na Facebooku i dołącz do kampanii #MajMiesiącemMierzeniaCiśnienia! 

0 replies on “Ważny dzień w majowym kalendarzu: badaj ciśnienie w MMM”