XII edycja ogólnopolskiej akcji profilaktyczno – edukacyjnej „Servier dla Serca” zakończona!

W ramach XII edycji ogólnopolskiej akcji profilaktyczno – edukacyjnej Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier pokonała tysiące kilometrów oferując bezpłatne badania oraz konsultacje lekarskie. Mieszkańcy Poznania, Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Łodzi, Katowic, Zakopanego, Lublina, Rzeszowa, Białegostoku, Bydgoszczy oraz Gdańska mieli niecodzienną szansę do sprawdzenia kondycji serc zarówno swoich, jak i swoich podopiecznych. Jednym z głównych elementów akcji był program edukacyjny dla szkół i przedszkoli. W ramach akcji odbyły się „Serdeczne lekcje prowadzone przez doświadczonych pedagogów z Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych, przygotowano scenariusze lekcji dla przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych w klasach I-III i IV-VI, odbyły się debaty społeczne oraz warsztaty dla nauczycieli.

AKCJI PATRONOWALI

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Forum Profilaktyki Układu Krążenia, Instytut – Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka, Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Polskie Towarzystwo Dietetyki, Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych oraz Krajowa Federacja Sportu Dla Wszystkich.

MAMO, TATO, DBAJMY O SERCE!

za-zdrowie-nawyki-odpowiedzialni-sa-dorosliCelem akcji było zwrócenie uwagi na niezdrowe zachowania i nawyki rodziców oraz dzieci. Niepokojące są dane dotyczące rosnącej liczby dzieci z nadwagą i otyłością w naszym kraju. Polska jest tutaj liderem w Europie! Coraz mniej czasu dzieci spędzają aktywnie, uprawiając sport lub zwyczajnie bawiąc się na świeżym powietrzu. Coraz częściej dzieci rezygnują z lekcji WFu w szkole! Takie zachowania istotnie zwiększają ryzyko rozwoju miażdżycy, a w konsekwencji prowadzą do powikłań np. do zawału serca, czy udaru mózgu w wieku dojrzałym.

Hasłem „Mamo, Tato, dbajmy o serce” organizatorzy zachęcali do wspólnego, rodzinnego zatroszczenia się o serce. Uświadamiali również rodzicom, jak ważne jest kształtowanie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych i postaw prozdrowotnych korzystnie wpływających na kondycję serc.

„SERVIER DLA SERCA” W LICZBACH

W Kardiologicznej Poradni Servier przebadano 1510 osób: 582 mężczyzn, 838 kobiet oraz 80 dzieci. Średnia wieku pacjentów to 53 lata. Z konsultacji lekarskich skorzystało 21% osób, a EKG wykonano 342 pacjentom.

Szczegółowe wyniki badań:

  • 298 osób zadeklarowało, że pali papierosy
  • U 39% przebadanych stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, tzn. powyżej 190 mg/dl
  • U 40% przebadanych, czyli u 576 osób stwierdzono podwyższony wskaźnik BMI (powyżej 25)
  • U 53% osób zanotowano podwyższone ciśnienie tętnicze krwi

AMBASADORZY AKCJI

KAROLINA GORCZYCA: Aktorka zachęcała do kształtowania prozdrowotnych postaw u dzieci i regularnych badań profilaktycznych. Ambasadorka podkreślała również jak ważne są ćwiczenia fizyczne i opowiadała o swoim zaangażowaniu sportowym, zwłaszcza o zawodach triathlonowych, w których często bierze udział.

PIOTR GRUSZKA: Jak na sportowca przystało namawiał do regularnego uprawiania wysiłku fizycznego, podkreślał, że aktywność fizyczna jest kluczowa w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego oraz zachęcał do wspólnego, rodzinnego zatroszczenia się o serce.

DEBATY

W ramach tegorocznej akcji odbyły się debaty społeczne z udziałem ekspertów, przedstawicieli Patronów Merytorycznych, decydentów, pracowników oświaty, rodziców i mediów. Ich celem było zwrócenie uwagi na znaczenie profilaktyki chorób serca już w najmłodszym wieku. Uczestnicy zostali zaproszeni do podpisania deklaracji „Dla zdrowych serc młodych Polaków” mobilizującej do popularyzowania zdrowych nawyków wśród dzieci.

2-debaty-spoleczne-2014

1-debaty-spoleczne-2014

PROSZĘ PANI! ILE WAŻY SERCE?

Jednym z głównych elementów tegorocznej akcji był program edukacyjny dla szkół i przedszkoli. W każdym z miast, znajdujących się na trasie Kardiologicznej Poradni Servier, odbyły się „Serdeczne lekcje” prowadzone przez doświadczonych pedagogów z Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych. Uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonuje serce człowieka i w jaki sposób należy o nie dbać. Zajęcia urozmaicone były zabawami, quizami i konkursami. Oczywiście na wszystkich uczniów czekały zasłużone nagrody oraz materiały edukacyjne.

W zajęciach wzięło udział ok. 1400 dzieci.

 

EDUKACJI NIGDY ZA WIELE…

W celu zgłębienia tematyki chorób układu sercowo – naczyniowego u dzieci oraz podkreślenia jak ważna jest profilaktyka wdrażana od najmłodszych lat, organizatorzy akcji, mając na uwadze fakt, iż ogromny wpływ na kształtowanie postaw wśród dzieci mają nauczyciele, przygotowali specjalnie dla nich warsztaty „Jak rozmawiać o ważnych tematach na lekcji w szkole? Znaczenie profilaktyki chorób układu sercowo naczyniowego u dzieci”. Szkolenia prowadził trener motywacyjny oraz lekarz kardiolog.

Akcja „Servier dla Serca” organizowana jest przez firmę Servier Polska od 2003 roku. Przez ostatnich jedenaście lat Kardiologiczna Poradnia Servier odwiedziła 60 miast (wiele z nich kilkukrotnie). Z bezpłatnych badań układu krążenia skorzystało ponad 40 000 pacjentów, a wielokrotnie więcej objętych zostało kompleksowym programem edukacyjnym.

Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej www.dbajoserce.pl, która powstała z myślą o osobach chorujących na serce, ich rodzinach, a także wszystkich zainteresowanych profilaktyką chorób układu krążenia. Można tu znaleźć materiały edukacyjne dotyczące czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, a także materiały poświęcone konkretnym schorzeniom kardiologicznym. Zapraszamy na profil kampanii na Facebooku, na którym można znaleźć najnowsze doniesienia naukowe i ciekawe artykuły dotyczące profilaktyki chorób układu sercowo- naczyniowego oraz czynników ryzyka tych chorób i wynikających z nich zagrożeń.

0 replies on “XII edycja ogólnopolskiej akcji profilaktyczno – edukacyjnej „Servier dla Serca” zakończona!”