Co służy sercu, jest też dobre dla mózgu

Sposoby na utrzymanie w zdrowiu układu krążenia pomagają też zachować umysł w dobrym stanie. Ważne jest jednak, aby korzystne czynniki działały już w dzieciństwie.

Naukowcy z Emory University przedstawiają podwójny argument za tym, aby dbać o serce.
Można ro robić zwracając uwagę na 7 parametrów podawanych przez American Heart Association – ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, poziom glukozy we krwi, wskaźnik masy ciała, aktywność fizyczną, dietę i palenie tytoniu. Na podstawie tej siódemki można określić punkty CVH (ang. cardiovascular health – zdrowia układu krążenia).

Wcześniejsze badania wskazywały już, że dobre wyniki (duża liczba punktów) pozytywnie też wpływają na stan mózgu. Nie było jednak wiadomo, jakie jest powiązanie między czynnikami ryzyka chorób serca, środowiskiem i genami.

Aby się tego dowiedzieć, badacze przeanalizowali dane dotyczące ponad 500 mężczyzn – bliźniąt. Posłużyli się do tego bazą danych Vietnam Era Twin (VET) zawierającą informacje na temat bliźniaków, którzy służyli w amerykańskiej armii w czasie wojny w Wietnamie. Badania na bliźniętach umożliwiają unikalny wgląd w działanie czynników środowiskowych i genetycznych.

„Nasze badanie przeprowadzone na całej grupie bliźniąt potwierdziło, że lepsze CVH wiąże się z lepszym stanem umysłu pod różnymi względami” – zaznacza prof. Viola Vaccarino, autorka pracy opublikowanej na łamach „Journal of Alzheimer`s Disease”.

„Analiza pokazała też, że działające na bliźnięta czynniki rodzinne mogą wyjaśnić znaczną część tych zależności. Mogą być one ważne zarówno dla zdrowia układu krążenia jak i zdrowia mózgu” – dodaje ekspertka.

Dokładniejsza analiza uwzględniająca różnice między bliźniętami dwu- i jednojajowymi pokazała dalsze korelacje. Okazało się, że znaczenie miało raczej środowisko w rodzinach, w których wychowywały się dane osoby, a nie geny. Badacze wymieniają tutaj status społeczno-ekonomiczny, wykształcenie czy styl rodzicielstwa.

„Ponieważ czynniki CVH są modyfikowalne, unikanie czynników ryzyka chorób serca i promocja zdrowych zachowań od początku życia powinno przynieść najlepsze rezultaty w promowaniu nie tylko zdrowia sercowo-naczyniowego, ale także mentalnego” – podkreśla współautor badania, prof. Ambar Kulshreshtha.

(PAP)
mat/ zan/
Źródło : http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C79122%2Cco-sluzy-sercu-jest-tez-dobre-dla-mozgu.html

0 replies on “Co służy sercu, jest też dobre dla mózgu”