Istnieją w życiu takie momenty, w których cisza wyborcza nie obowiązuje… Zagłosuj na swoje serce! Bo zdrowie jest najważniejsze!

Inauguracja XVII edycji ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej
„Servier dla Serca”

 

„Lepsza jakość życia jest możliwa. Tak jak dostęp do nowoczesnego leczenia i dłuższe życie w zdrowiu. Właściwe postępowanie, w tym diagnostyka i leczenie zabiegowe, odpowiednie leczenie farmakologiczne oraz zmiana stylu życia pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca i zazwyczaj powodują ustąpienie dolegliwości związanych z dławicą piersiową. To wszystko jest w zasięgu ręki. Twojej ręki.” Tymi słowami rozpoczyna się nie tylko spot wyborczy Bolesława Dławickiego, kandydata nr 1 z listy „Twojego serca”, ale także XVII już edycja ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno – edukacyjnej  „Servier dla Serca”.

 

Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier jak co roku wyrusza w Polskę. Misja i cel od 17 lat pozostają niezmienne: uświadamianie Polakom, jak ważna jest wiedza na temat objawów, zagrożeń oraz profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego. Odpowiednie nawyki żywieniowe i regularna aktywność fizyczna to codzienne wybory, które determinują kondycję serca w przyszłości oraz pozwalają cieszyć się dłuższym życiem w zdrowiu.

 

DŁAWICA PIERSIOWA

Tematem XVII odsłony kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla Serca” jest budowanie świadomości społecznej wokół zagrożeń związanych z dławicą piersiową (zwaną dusznicą bolesną) − poważnym schorzeniem kardiologicznym, które jest bezpośrednim skutkiem choroby niedokrwiennej serca. Ocenia się, że nawet 30 proc. osób z chorobą niedokrwienną serca może cierpieć z powodu dławicy piersiowej, a w wielu przypadkach jej objawy mogą zapowiadać wystąpienie zawału serca.

 

„Typowy dla dławicy piersiowej dyskomfort wywołany przez niedokrwienie mięśnia sercowego jest zwykle umiejscowiony pośrodku klatki piersiowej, w pobliżu mostka, ale może być odczuwany także w nadbrzuszu, okolicy żuchwy i zębów, między łopatkami; czasem promieniuje  do kończyn górnych, aż do nadgarstka i palców. Dyskomfort ten − ból dławicowy − jest często opisywany jako ucisk, gniecenie, zaciskanie lub ciężar, a czasami jako dławienie, uczucie opasującej obręczy lub pieczenie, nierzadko z towarzyszeniem silnego lęku. Może być tez też zgłaszany jako duszność, brak tchu. Zwykle ból trwa kilka do kilkunastu minut i ustępuje samoistnie lub po podaniu odpowiednich środków farmakologicznych. Nie należy ignorować nawet pojedynczych epizodów, gdyż trwający powyżej 15 minut ból dławicowy może oznaczać początek  zawału serca, a zatem zagrożenia życia. Ponadto powtarzające się, nawet krótkotrwałe, epizody, bez właściwej diagnozy i wdrożenia odpowiedniej terapii mogą prowadzić do znacznego pogorszenia się stanu zdrowia i komfortu życia” – wyjaśnia prof. dr hab. Jarosław D. Kasprzak z Katedry i Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

 

Według szacunków ekspertów, każdego roku w Europie na dławicę piersiową zapada od 2 do 4 osób na 1000 mieszkańców, a choruje między 20 a 40 osób na 1000 mieszkańców. W Polsce z powodu dławicy piersiowej może cierpieć około 1,5 mln osób. Szczególnie zagrożone są kobiety po 50. roku życia oraz mężczyźni po 40. roku życia. Według szacunków ekspertów, osoby dotknięte dławicą piersiową odczuwają pogorszenie jakości życia, 3-krotnie zwiększa się u nich ryzyko niepełnosprawności, 1,5-krotnie ryzyko utraty pracy i 4-krotnie − ryzyko depresji.

 

 „Choroby układu naczyniowo-sercowego są zaliczane chorób cywilizacyjnych, które stają się coraz częstszą przyczyną zgonów. Nie wolno lekceważyć objawów dławicy piersiowej. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Wczesne rozpoznanie i właściwa diagnoza pozwalają zmniejszyć nasilenie objawów, a leczenie farmakologiczne znacznie poprawia jakość życia pacjentów oraz zmniejsza ryzyko zgonu. Niezbędna jest również zmiana stylu życia, w tym wprowadzenie nawyku systematycznego uprawiania wysiłku fizycznego” – podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski z Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

ZAGŁOSUJ NA SWOJE SERCE!

Tegoroczna edycja kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla Serca” przebiega pod hasłem „Zagłosuj na swoje serce!” i utrzymana jest w konwencji kampanii wyborczej fikcyjnego kandydata − Bolesława Dławickiego, który z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem prowadzi swoją kampanię opartą na hasłach odwołujących się do najważniejszych założeń profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego.

 

„W życiu dokonujemy wielu wyborów, ale kiedy stawką staje się zdrowie czy nawet życie, warto wybierać mądrze. Biorąc pod uwagę fakt, że aż 1,5 mln Polaków może być zagrożonych dławicą piersiową, rozmowa o profilaktyce nabiera szczególnego znaczenia. Cieszymy się, że poprzez realizację kolejnej edycji kampanii możemy przyczyniać się do zwiększenia świadomości społecznej na temat chorób serca” − mówi Ewa Ciepałowicz, Specjalista ds. Komunikacji i Spraw Zewnętrznych Servier Polska.

 

Patronami merytorycznymi tegorocznej kampanii zostali: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego.

 

SKREŚL BOLESŁAWA DŁAWICKIEGO!

Bolesław Dławicki jest wyborczą „jedynką” na liście „Twojego Serca”. Jego imię i nazwisko bezpośrednio nawiązuje do nazwy i objawów schorzenia, które stało się głównym tematem tegorocznej odsłony kampanii – dławicy piersiowej i charakterystycznego dla tej choroby bólu dławicowego. W rolę Bolesława Dławickiego wcielił się Robert Majewski, aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy („Ucho Prezesa”, „Ranczo”, „La La Poland”, „Kabaret na Koniec Świata”).  Do walki z dławicą piersiową włączył się także jego Komitet Poparcia, w który wcielili się aktorzy, znani szerokiej publiczności z serialu „La La Poland” oraz „Kabaretu na koniec świata”: Olga Sarzyńska, Sebastian Stankiewicz i Paweł Koślik.

 

 

DŁAWICOBUS RUSZA W POLSKĘ

Kampania wyborcza Bolesława Dławickiego obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę, a pomóc ma w tym specjalnie wyposażona ciężarówka − Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier. W ramach tegorocznej odsłony kampanii mieszkańcy 13 miast będą mogli wziąć udział w bezpłatnych badaniach obejmujących: określenie wskaźnika masy ciała (BMI), pomiar ciśnienia tętniczego krwi, stężenia glukozy we krwi i poziomu cholesterolu wraz z frakcjami (tzw. pełny lipidogram). W uzasadnionych wynikami przypadkach obecni w Mobilnej Poradni Servier lekarze przeprowadzą konsultacje kardiologiczne oraz poszerzoną specjalistyczną diagnostykę, tj. EKG i w wybranych miastach ECHO serca.

DOWIEDZ SIĘ JAK POWSTRZYMAĆ DŁAWICĘ PIERSIOWĄ

Celem kampanii, a jednocześnie jednym z głównych postulatów wyborczych Bolesława Dławickiego, oprócz profilaktyki jest także edukacja, dlatego badaniom towarzyszyć będzie Edukacyjny Namiot Servier, czyli miejsce, w którym można otrzymać materiały edukacyjne, które pomogą zdobyć lub poszerzyć wiedzę na temat profilaktyki chorób układu serowo-naczyniowego, a w tym roku szczególnie w temacie dławicy piersiowej. Ponadto na odwiedzających Namiot Edukacyjny Servier czekać będzie gra terenowa „Wybory serca”, pozwalająca przekonać się czy podejmowane przez uczestników zabawy codzienne wybory są zgodne z potrzebami serca. W namiocie będzie także możliwość wysłuchania i obejrzenia spotów wyborczych z udziałem kandydata oraz specjalnego wydania serwisu informacyjnego „Servier dla Serca News” w całości poświęconego problematyce dławicy piersiowej i postulatom Bolesława Dławickiego.

 

 BIBLIOGRAFIA:

0 replies on “Istnieją w życiu takie momenty, w których cisza wyborcza nie obowiązuje… Zagłosuj na swoje serce! Bo zdrowie jest najważniejsze!”