Kryształowe Pióra za najlepsze prace dziennikarskie przyznane!

11 edycja ogólnopolskiego Konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra została rozstrzygnięta. W tym roku pierwszą nagrodę oraz statuetkę Kryształowego Pióra otrzymało 8 dziennikarzy w czterech kategoriach,  jury przyznało też 17 wyróżnień oraz jedną Nagrodę Specjalną. Uroczystsze ogłoszenie laureatów oraz wręczenie nagród odbyło się 21 czerwca 2017 roku w warszawskim Hotelu Bristol.

 

Konkurs Kryształowe Pióra, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród dziennikarzy podejmujących tak wymagającą merytorycznie tematykę jaką jest zdrowie. Tegoroczna edycja obfitowała w rekordową liczbę zgłoszonych prac w czterech kategoriach, ponad 200 publikacji prasowych, artykułów internetowych oraz materiałów radiowo-telewizyjnych.

 

Kategoria „Choroby serca – rosnące zagrożenie”

Laureatami I nagrody w kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” została Redaktor Joanna Cieśla z Polityki za artykuł pt.: Serce dam, w której imieniu nagrodę odebrała Agnieszka Krzemińska oraz Redaktor Dorota Romanowska z Newsweeka za  artykuł pt.: Złamane serce szybko się zrasta.

 

   

 

Wyróżnienie otrzymali:

 • Redaktor Izabela Filc-Redlińska z Twojego Stylu za artykuł pt.: Sercowe rewolucje
 • Redaktor Katarzyna Koper z PANI za artykuł pt.: Do kardiologa marsz!
 • Redaktor Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z serwisu Zdrowie Polskiej Agencji Prasowej za artykuł pt.: Dieta na obniżenie cholesterolu
 • Redaktor Katarzyna Pinkosz z tygodnika Do Rzeczy za artykuł pt.: Zatrzymać udar.

 

– Wydawać by się mogło, że o chorobach serca Polacy wiedzą już wystarczająco dużo, że powstało już tyle artykułów, filmów i audycji, że trudno stworzyć coś interesującego. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Rozwój wiedzy w zakresie prewencji chorób sercowo-naczyniowych, nowe technologie i nowe leki sprawiają, że nowych tematów nie brakuje. Oceniając już kolejny raz zgłoszone do konkursu prace, jestem pełen uznania dla dziennikarzy, którzy potrafią przekazać informacje na temat zdrowia w atrakcyjny dla czytelników sposób. Równocześnie,  spotykając się z pacjentami widzę, że choć jest zdecydowanie lepiej niż jeszcze kilka lat temu, ale wciąż jest wiele do zrobienia w zakresie edukacji zdrowotnej Polaków – podkreśla prof. Tomasz Grodzicki – Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

 

W kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” w skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki (Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie), laureaci ubiegłorocznej edycji konkursu – Redaktor Margit Kossobudzka z Gazety Wyborczej, Redaktor Anna Gmiterek-Zabłocka z Radia TOK FM i Redaktor Artur Wolski z 1 Programu Polskiego Radia oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

 

Kategoria „Depresja – przełamać tabu”

 

W kategorii „Depresja – przełamać tabu” najwyższe uznanie jury oraz I miejsce zdobyli Redaktor Artur Wolski z Programu 1 Polskiego Radia za audycję pt.: Depresja… to nie tylko obniżony nastrój, a także Redaktor Ewelina Lis oraz Redaktor Renata Kim z Newsweeka za wspólny artykuł pt.: Porcelanowe aniołki.

 

 

 

Wyróżnienie otrzymali:

 • Redaktor Agnieszka Fedorczyk z tygodnika Wprost za artykuł pt.: Stres po męsku
 • Redaktor Małgorzata Kolińska-Dąbrowska oraz Redaktor Ewa Podolska z TOK FM za wspólną audycję pt.: Depresja poporodowa
 • Redaktor Mirosław Prandota z magazynu KiF Sport za artykuł pt.: Depresja pod specjalnym nadzorem.

– Depresja nie jedno ma imię, może dotknąć każdego bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. My lekarze mamy tego świadomość, jednak dla Polaków jest to wciąż temat często trudny, krępujący, tabu. Tym bardziej tak ważne jest by o depresji mówić otwarcie, aby podchodzić do niej jak do innych chorób, przy których korzystamy z pomocy lekarzy specjalistów. To bardzo ważne, a kluczową tu rolę odgrywa środowisko dziennikarzy, którzy dzięki swojej pracy spełniają niezwykle ważną rolę edukacyjną, trafiają nie tylko do czytelników w wielkich miastach, ale przede wszystkim do ludzi z mniejszych miejscowości, gdzie świadomość zdrowotna nie zawsze jest wysoka a opieka psychiatryczna  powszechnie dostępna – podkreśla  Prof. nadzw. dr hab. med. Janusz Heitzman – Dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

 

W kategorii „Depresja – przełamać tabu” w gronie jury zasiedli: Prof. nadzw. dr hab. med. Janusz Heitzman (Dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie), laureatka zeszłorocznej edycji konkursu Redaktor Anna Jarosz z magazynu Zdrowie oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

 

Kategoria „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie”

Najwyższe uznanie jury oraz I miejsce w kategorii „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie”  zdobył Redaktor Wojciech Moskal z Gazety Wyborczej za artykuł pt.: Rak skóry to nie tylko czerniak.

Wyróżnienie otrzymali:

 • Redaktor Magdalena Hykawy z redakcji telewizji Polsat za materiał telewizyjny pt.: Siatkówczak – Amelka
 • Redaktor Margit Kossobudzka z Gazety Wyborczej za artykuł pt.: Gdy bliska Ci osoba choruje na raka
 • Redaktor Ewa Kwaśny z RMF FM za audycję pt.: Twoje zdrowie w faktach RMF FM – rak jelita grubego
 • Redaktor Małgorzata Nawrocka-Wudarczyk i Redaktor Jagna Kaczanowska z Twojego Stylu za wspólny artykuł pt.: Rak, szkoła przetrwania. Chce mi się żyć.

 

W kategorii „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie” w gronie jury zasiedli: Prof. dr hab. med. Wiesław Jędrzejczak (konsultant krajowy w dziedzinie hematologii), Redaktor Aleksandra Suława z portalu interia.pl i Redaktor Włodzimierz Szczepański z portalu medonet.pl – laureaci ubiegłorocznej wersji konkursu oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

 

 

Kategoria „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby”

W kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” najwyższe uznanie jury oraz I nagrodę otrzymała Redaktor Margit Kossobudzka z Gazety Wyborczej za artykuł pt.:  Co jest najgorsze w cukrzycy oraz Redaktor Ewa Podolska z radia TOK FM za audycję Stopa cukrzycowa rozpisana na lekarza, pielęgniarkę i kilku pacjentów.

Jury wyróżniło także:

 • Redaktor Ewę Kwaśny z RMF FM za audycję pt.: Twoje zdrowie w faktach RMF FM – Cukrzyca
 • Redaktor Halinę Sterczyńską z portalu wszyscyzdrowi.pl za cykl artykułów Sekret cukrzycy
 • Redaktor Katarzynę Pinkosz z portalu swiatlekarza.pl za artykuł Od chorób zębów do cukrzycy
 • Redaktor Beatę Prasałek z Poradnika Domowego za artykuł pt.: Potyczki z cukrzycą.

 

W jury oceniającym prace w kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” znaleźli się Prof. dr hab. med. Leszek Czupryniak (Kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii w Warszawie), Redaktor Wojciech Moskal z Gazety Wyborczej, Redaktor Katarzyna Koper z magazynu PANI i Redaktor Ewelina Potocka z portalu medonet.pl – ubiegłoroczni laureaci konkursu oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

 

Nagroda Specjalna

W tym roku organizatorzy konkursu wraz z Dziennikarskim Klubem Promocji Zdrowia postanowili wręczyć również Nagrodę Specjalną dla Redaktor Katarzyny Pinkosz za książkę „Wybudzenia. Powrót do życia – polskie historie”, przedstawiającą doświadczenia osób, które wyszły ze śpiączki i tych, którzy nadal o to walczą, rozmowy z ludźmi, o których życiu zadecydowały sekundy: wypadek, udar czy zakrztuszenie.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

Ogólnopolski konkurs dla dziennikarzy Kryształowe Pióra jest organizowany już od 11 lat, każdego roku podkreślając znaczenie współpracy środowiska medycznego i dziennikarskiego w zdrowotnej edukacji Polaków.

 

To właśnie dzięki dziennikarzom i ich codziennej pracy możliwe jest przekazanie polskiemu społeczeństwu rzetelnej, a co równie ważne – merytorycznej wiedzy dotyczącej najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Świadomość dotycząca chorób cywilizacyjnych ma  realny wpływ na kondycję zdrowotną Polaków.  Zrozumienie roli jaką odgrywa profilaktyka i regularnie wykonywane badania diagnostyczne jest niezwykle istotne dla poprawy stanu zdrowia społeczeństwa – podkreśla Katarzyna Urbańska z Servier Polska.

 

 Ideą konkursu jest wyróżnienie dziennikarzy, których praca przyczynia się do budowania społecznej świadomości na temat zagrożeń związanych z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak choroby układu krążenia, depresja, nowotwór oraz cukrzyca, a także promowania postaw prozdrowotnych i ograniczania, a nawet eliminacji czynników ryzyka.

 

Zainteresowanie mediów tematyką medyczną, a także poziom merytoryczny nadsyłanych prac stanowią ogromną motywację dla jurorów oraz organizatora konkursu, którzy z wielkim entuzjazmem, przyznają kolejne Kryształowe Pióra. To następny ważny krok w stronę medycznej edukacji społeczeństwa.

 

Konkurs „Kryształowe Pióra” jest organizowany przez firmę Servier Polska przy współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym, Polskim Towarzystwem Nadciśnienia Tętniczego, Polskim Towarzystwem Onkologii Klinicznej, Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym, Polskim Towarzystwem Diabetologicznym oraz Dziennikarskim Klubem Promocji Zdrowia.

0 replies on “Kryształowe Pióra za najlepsze prace dziennikarskie przyznane!”