Serca Polaków przebadane! – Dziesiąta, jubileuszowa edycja akcji „Servier dla Serca” zakończona

Kardiologiczna Poradnia Servier już po raz dziesiąty badała mieszkańców polskich miast, pacjenci składali deklaracje swojemu sercu, a Krystyna Czubówna, ambasadorka jubileuszowej edycji zachęcała do podążania za głosem serca. Wszystkim działaniom patronowało Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego oraz Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

W gabinetach Kardiologicznej Poradni Servier

Kardiologiczna Poradnia Servier oferowała bezpłatne badania w zakresie profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego: ciśnienia tętniczego krwi, stężenia glukozy i cholesterolu we krwi oraz pomiaru wskaźnika BMI. Dodatkowo, przy konkretnych wskazaniach, można było skorzystać ze specjalistycznej konsultacji kardiologicznej oraz wykonać badanie EKG serca. Kardiologiczna Poradnia Servier przebadała 1495 osób, w tym 803 kobiet i 692 mężczyzn.

Nie, dziękuję – nie palę, ale golonką nie wzgardzę.

Spośród 1495 osób, które zostały przebadane i wypełniły specjalistyczną ankietę 37% stanowili zdeklarowani palacze. Niestety, aż 67% pacjentów miało podwyższony wskaźnik BMI, co oznacza nadwagę bądź otyłość u tej grupy osób. Wyniki wskazały jednoznacznie, że aż 41 % miało podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, a 44 % podwyższone stężenie cholesterolu.

Obiecuję swemu sercu, że …

Odwiedzający Kardiologiczną Poradnię Servier podpisywali Serdeczne Deklaracje – dokument, w którym zobowiązywali się do wyeliminowania wybranych czynników ryzyka w chorobach serca. W 12 miastach podpisano 1584 deklaracje. Najwięcej osób deklarowało, że zatroszczy się o swoją dietę oraz podejmie regularną aktywność fizyczną. Firma Servier Polska za każdą wypełnioną deklarację przekazała 5 zł na cele statutowe fundacji Serce Dziecka, łącznie zebrano 8 000 zł.

Idź za głosem serca!

10-edycja-2012-4

Ambasadorka jubileuszowej edycji, Krystyna Czubówna, zachęcała wszystkich do wsłuchania się w głos własnego serca i wyeliminowania czynników ryzyka, przyczyniających się do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Przez cały czas trwania akcji na stronie www.dbajoserce.pl można było wysłuchać porad dla serca wybrzmiewających głosem Ambasadorki.

To bardzo ważne, by swoje serce traktować poważnie od jak najmłodszych lat. Pamiętajmy, że mamy jedno życie i tylko od nas zależy jego jakość. Dlatego, powinniśmy nauczyć się myśleć perspektywicznie – apelowała Krystyna Czubówna.

Serce nie sługa! Zapobiegaj niewydolności serca!

Tegoroczna edycja zwracała uwagę na niezwykle istotny problem zdrowotny i społeczny, jakim jest niewydolność serca. W Polsce problem ten dotyczy około miliona osób, a w Europie 15 milionów. To jedyne schorzenie kardiologiczne, w którym liczba chorych w ostatnich latach stale wzrasta. Prognozuje się, że w ciągu 20 najbliższych lat liczba chorych wzrośnie o 25 proc., tym samym epidemia przewlekłej niewydolności serca stanie się jednym z największych wyzwań współczesnej kardiologii. Niewydolność serca odpowiada za 10% wszystkich przyjęć do szpitala, cechuje się dużą śmiertelnością, porównywaną do raka jelita grubego, a przekraczającą nawet dwukrotnie śmiertelność z powodu raka piersi i raka pęcherza moczowego. Roczne koszty leczenia niewydolności serca w Polsce to 2,2 mld zł. Wczesne rozpoznanie choroby, prowadzenie odpowiedniego trybu życia i rozpoczęcie właściwego leczenia znacznie zwiększa szansę na przeżycie chorego.

Badamy, edukujemy, pomagamy.

Badania organizowane od 10 lat przez firmę Servier po raz kolejny cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród pacjentów w całej Polsce – podkreśla dr Katarzyna Urbańska, Dyrektor ds. Komunikacji Servier Polska. Założeniem naszej akcji jest również edukacja i promocja szeroko pojętej profilaktyki. Mamy nadzieję, że kolejny raz przyczyniliśmy się do wzrostu świadomości dotyczącej czynników ryzyka w chorobach układu sercowo-naczyniowego. Cieszymy się również, że dzięki osobom, które wypełniły Serdeczne Deklaracje, mogliśmy wspomóc Fundację Serce Dziecka.

Odwiedź stronę www.dbajoserce.pl:

 

  • Serdeczna Deklaracja – możliwość wypełnienia Serdecznej Deklaracji on-line i otrzymania w zamian pakietu materiałów edukacyjnych „Servier dla Serca” zawierającego porady dotyczące profilaktyki oraz informacje na temat czynników ryzyka chorób układu krążenia
  • Elektroniczny dzienniczek kontroli ciśnienia tętniczego
  • Aplikacja przypominająca o regularnym przyjmowaniu leków i kontrolnych wizytach lekarskich
  • Specjalna aplikacja internetowa – „Prognoza dla Serca”, która po wprowadzeniu takich danych jak: wiek, płeć, wartości ciśnienia tętniczego, cholesterolu, a także podstawowych wiadomości dotyczących stylu życia (np. palenie papierosów, aktywność fizyczna etc.), wygeneruje aktualny poziom ryzyka zawału serca, udaru mózgu i innych chorób układu sercowo – naczyniowego

***
Akcja „Servier dla Serca” organizowana jest przez firmę Servier Polska od 2003 roku, przez ostatnie dziesięć Kardiologiczna Poradnia Servier odwiedziła 60 miast (wiele z nich kilkukrotnie) z bezpłatnych badań układu krążenia skorzystało ponad 40 000 pacjentów, a wielokrotnie więcej objętych zostało kompleksowym programem edukacyjnym.

0 replies on “Serca Polaków przebadane! – Dziesiąta, jubileuszowa edycja akcji „Servier dla Serca” zakończona”