Za nami kolejna, 19. już edycja konkursu Kryształowe Pióra – prestiżowej inicjatywy promującej dziennikarstwo zaangażowane społecznie i zdrowotnie. Konkurs organizowany jest nieprzerwanie od 2006 roku i wyróżnia twórców, którzy pomagają czytelnikom i słuchaczom zrozumieć znaczenie zdrowia, profilaktyki i badań w czterech kategoriach: choroby serca, nowotwory, cukrzyca oraz depresja.
Do kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” zakwalifikowano 65 z 315 zgłoszeń. To sygnał, że dziennikarze ciągle chętnie podejmują temat profilaktyki kardiologicznej, a społeczne zapotrzebowanie na rzetelną wiedzę o sercu nie maleje.
Laureatem pierwszej nagrody w kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” został Przemysław Jedlecki z redakcji Gazety Wyborczej Katowice za poruszający reportaż pt. „Jak umierałem na zawał serca i co z tego wynikło. Nie wrócę do dawnego stylu życia”. Autor w szczery i bezkompromisowy sposób opisał własne doświadczenie zawału serca i przemianę, jaka po nim nastąpiła. Siłą materiału jest emocjonalny impuls, co może skłonić czytelników do refleksji nad własnym stylem życia. Ostatnie zdanie artykułu mówi wszystko: „Szkoda, że jestem taki mądry dopiero po zawale. Całymi latami byłem po prostu głupi.”
Kapituła konkursu dodatkowo przyznała 7 wyróżnień dla dziennikarzy, których materiały znacząco wzbogaciły media publiczne o informacje z zakresu profilaktyki kardiologicznej. Nagrodzone zostały prace opublikowane między 1 marca 2024 r. a 28 lutego 2025 r.:
- Magdalena Hykawy (Polsat) – za materiały telewizyjne „Cholesterol” i „Dziecięcy cholesterol”
- Ewa Kurzyńska (Długo i Szczęśliwie) – za rozmowę pt. „Udar w młodym wieku – jak się go ustrzec? Radzą prof. Adam Kobayashi i aktor Jacek Rozenek”
- Monika Mikołajska (Medonet.pl) – za artykuł: „Grypa może skończyć się zawałem lub udarem. Kardiolog mówi, komu to grozi najbardziej”
- Anna Rogala (PulsMedycyny.pl) – za publikację: „ Małek: Nie należy postrzegać sportu wyczynowego jako czegoś groźnego”
- Joanna Wojno-Wolska (TVP3 Bydgoszcz) – za film dokumentalny: „Wrócić do życia”
- Zbigniew Wojtasiński (Nauka w Polsce – PAP) – za cykl: „ Mamcarz: podczas mistrzostw w piłce nożnej wśród kibiców zdarza się więcej zawałów serca” i „Prof. Jankowski: nadużywanie alkoholu może prowadzić do zaburzeń pracy serca i zatrzymania krążenia”
- Artur Wolski (Program 1 Polskiego Radia) – za audycję: „Ta choroba atakuje zarówno serce jak i płuca. Tętnicze nadciśnienie płucne nieleczone szybko zabija”
„Tegoroczne materiały zakwalifikowane do konkursu po raz kolejny udowodniły, że dziennikarze potrafią przekładać złożoną wiedzę medyczną na zrozumiały przekaz budujący świadomość społeczną. Blisko siedemdziesiąt jakościowych prac w kategorii chorób serca to dowód na niesłabnące zainteresowanie tematyką profilaktyki kardiologicznej i prozdrowotnego stylu życia. Współczesne media mają ogromny wpływ na postawy zdrowotne, a rzetelne dziennikarstwo stanowi nieodzowny element wspierający pacjenta w podejmowaniu świadomych decyzji. Doceniamy ten wkład!” – podkreśla prof. Tomasz Grodzicki, Kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum, juror, który z konkursem jest związany od samego początku.
W skład kapituły oceniającej prace w kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” weszli także Katarzyna Pinkosz, dziennikarka z Wprost.pl oraz Aleksandra Zalewska-Stankiewicz, redaktorka HelloZdrowie.pl, laureatki poprzedniej edycji, a także Katarzyna Urbańska – przedstawicielka firmy Servier Polska, inicjatora i organizatora konkursu.
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym! Dzięki Państwa pracy hasło „Dbaj o serce” staje się realnym zaproszeniem do zmiany stylu życia.